• Dnes je: Utorok 18. januára 2022 meniny má Bohdana

SZĽH viacnásobne porušil zákon o verejnom obstarávaní pri nákupe hokejok, dostal mastnú pokutu

SZĽH viacnásobne porušil zákon o verejnom obstarávaní pri nákupe hokejok, dostal mastnú pokutu

SZĽH už uhradil pokutu vo výške 12-tisíc eur.

9.7.2021 (Webnoviny.sk) - Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) uložil Slovenskému zväzu ľadového hokeja (SZĽH) pokutu vo výške 12-tisíc eur za niekoľkonásobné porušenie zákona o verejnom obstarávaní pri nákupe hokejok z októbra 2019.

Úrad o tom informoval prostredníctvom tlačovej správy, podľa ktorej došlo k porušeniu zákona pri zadávaní zákazky na predmet "Hokejky pre hráčov a brankárov ľadového hokeja" s predpokladanou hodnotou 2 400 000 eur bez DPH.

"Zväz nedodržal základné princípy, ktoré musia byť dodržané pri nákupe za verejné financie vo viacerých fázach verejného obstarávania, predovšetkým princíp transparentnosti a princíp rovnakého zaobchádzania, ako aj princíp nediskriminácie hospodárskych subjektov. Postup Slovenského zväzu ľadového hokeja mohol mať vplyv na výsledok verejnej súťaže,“ povedal predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

V rozpore so zákonom

Úrad preukázal, že verejná súťaž bola od začiatku nastavená v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní.

"V prvom rade zväz pripustil rozdeliť zákazku na časti, napriek tomu, že v oznámení o vyhlásení verejného obstarávania a v súťažných podkladoch uviedol, že sa zákazka na časti nedelí, pričom uvedené porušenie mohlo mať vplyv na výsledok verejnej súťaže. Okrem toho zväz stanovil neprimeranú podmienku účasti k rozsahu jednotlivých častí predmetu zákazky a zároveň vniesol do procesu verejného obstarávania zmätočnosť a netransparentnosť. Môžem tiež potvrdiť, že SZĽH už pokutu vo výške 12-tisíc eur uhradil,“ pokračoval Hlivák.

Definitívne ukončenie 

Úrad uložil SZĽH pokutu v správnom konaní nadväzujúcom na kontrolu, v ktorej úrad identifikoval a preukázal porušenia zákona o verejnom obstarávaní.

"Nadobudnutím právoplatnosti rozhodnutia v správnom konaní o uložení pokuty úrad definitívne ukončil konanie vo vzťahu k danej súťaži. Aj toto posledné rozhodnutie úrad zdieľa s orgánmi činnými v trestnom konaní,“ uzavrel predseda ÚVO.

Viac k téme: pokuta, zákon o verejnom obstarávaní

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie