• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Systém sociálneho zabezpečenia policajtov a hasičov sa meniť nebude, ubezpečuje ministerstvo vnútra

Systém sociálneho zabezpečenia policajtov a hasičov sa meniť nebude, ubezpečuje ministerstvo vnútra

Zachovanie výsluhového zabezpečenia podľa ministra vnútra vyplýva aj z Programového vyhlásenia vlády na obdobie rokov 2020 až 2024.

19.5.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo vnútra ubezpečuje všetkých policajtov, hasičov či horských záchranárov, že osobitný systém výsluhového zabezpečenia, vrátane nárokov na vyplatenie odchodného či iných benefitov, ostáva zachovaný.

Ako rezort informoval v tlačovej správe, týmto reaguje na medializované informácie v súvislosti s návrhom novely zákona o štátnom rozpočte.

Náročné a zodpovedné povolanie

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) totiž v utorok 18. mája uviedol, že nevôľa koaličnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) navýšiť výdavky v štátnom rozpočte o 3,5 miliardy eur bude mimo iného znamenať, že policajti prídu o 30 miliónov eur vyčlenených na takzvané „odchodné".

„Osobitný systém sociálneho zabezpečenia je právom neodmysliteľnou súčasťou práce policajtov, ale aj hasičov či horských záchranárov. Náročnosť ich povolania a obrovská miera zodpovednosti sú dostatočným zdôvodnením toho, že nemôžeme a nechceme siahnuť na ich platové a sociálne zabezpečenie," uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Zachovanie výsluhového zabezpečenia podľa Mikulca vyplýva aj z Programového vyhlásenia vlády na obdobie rokov 2020 až 2024.

Minister ubezpečil policajného šéfa

„Rád by som pripomenul, že toto programové vyhlásenie podporila aj strana Sloboda a Solidarita, preto nerozumieme ich súčasnému postoju a zároveň vnímame ich návrh na zmenu novely zákona o štátnom rozpočte ako neadekvátny,“ dodal minister.


„Chcem ubezpečiť všetkých policajtov, že nebolo žiadne rokovanie, a bol som ubezpečený ministrom vnútra Romanom Mikulcom, že ani na politickej úrovni, na ktorom by došlo k diskusii o sociálnom zabezpečení policajtov. Nebudeme siahať na odchodné a nič sa v zákone nebude meniť,“ reagoval na informáciu prezident Policajného zboru Peter Kovařík.


Zdôraznil, že v piatok minulý týždeň túto fámu dementoval aj Odborový zväz polície v Slovenskej republike.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie