• Dnes je: Sobota 03. júna 2023 meniny má Karolína

Svetový deň vody bude v znamení čistenia brehov a vodných nádrží, prioritou je minimalizovať dopad odpadu

Svetový deň vody bude v znamení čistenia brehov a vodných nádrží, prioritou je minimalizovať dopad odpadu

K čistiacim aktivitám sa môže pridať ktokoľvek – stačí prísť na vybranú lokalitu 22. a 24. marca o 8.00.

Svetový deň vody, ktorý pripadá na 22. marec, bude v znamení čistenia brehov riek a vodných nádrží.

V tomto roku však Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) pripravil environmentálne aktivity počas viacerých dní.

Informuje o tom Marián Bocák, hovorca Kancelária generálneho riaditeľa, podľa ktorého s podporou spoločnosti Lidl Slovensko v rámci spoločného projektu Nenechajme to plávať pripravili pre verejnosť bohatý program.

Vyriešenie krízy

Cieľom tohtoročnej kampane Svetového dňa vody, ktorý si každoročne pripomíname od roku 1993, je „urýchlená zmena“ v kontexte vyriešenia krízy nedostatku vody a osvety v oblasti hygieny.

V našich podmienkach je však prioritou minimalizovať dopad odpadu, ktorý často končí v našich riekach a nádržiach príčinou nezodpovedných ľudí.

„Tento rok spoločne oslávime Svetový deň vody a našim riekam darujeme slobodu – oslobodíme ich od naplaveného odpadu a zároveň chceme zvýšiť environmentálne povedomie a význam nádrží a samotných vodohospodárov sprístupnením vybraných vodohospodárskych objektov,“ dodáva Bosák s tým, že aktivity budú naprieč celým Slovenskom prebiehať počas troch dní.

Zásluha dobrovoľníkov

K čistiacim aktivitám sa môže pridať ktokoľvek – stačí prísť na vybranú lokalitu 22. a 24. marca o 8.00. Odmenou bude okrem dobrého pocitu aj možnosť navštíviť vodohospodárske múzeum, podzemné priestory nádrže či areál vodnej stavby najmä počas soboty 25. marca.


Spoločným projektom Nenechajme to plávať sa od zahájenia spolupráce podarilo aj vďaka veľkej zásluhe dobrovoľníkov naše životné prostredie odľahčiť o takmer 1800 ton odpadu.


Čisté prostredie

„Minulý rok v podobe sucha na celom svete ukázal, že voda nie je samozrejmosť, a o to viac by sme sa mali snažiť udržiavať ju v jej prirodzene čistom prostredí,“ skonštatoval Jozef Krška, generálny riaditeľ SVP.


„Zdroje našej planéty sú ohraničené, a preto s nimi musíme narábať ohľaduplne a uvážene. Nadmerná produkcia odpadu je jedným z hlavných dôvodov klimatickej zmeny, a preto nemáme čas strácať čas. V Lidli podporujeme všetky aktivity, ktorých cieľom je ochrániť prírodu pre ďalšie generácie a vyzývame k tomu aj našich zákazníkov, napr. aj projektom Nenechajme to plávať,“ uviedla Martina Sujová zo spoločnosti Lidl Slovensko.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 2. jún 2023

horoskopy na dnes piatok 2 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Bez vetra sa listy nehýbu, hovorí sa o historkách, ktoré sú plné rozporov, ale tebe servírujú ako pravdivé a skutočné udalosti. Že čosi pravdy na veciach môže byť, nemožno vylúčiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Neplánujete si na dnes priveľa povinností? Postihne vás ťažkopádnosť a ak sa pustíte do viacerých prác, zostane vám väčšina na zajtra.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pocítite dôsledky zmien, o ktoré ste sa sami pričinili. Chceli by ste niektoré obísť? Nemusí vám to vyjsť, lebo budete stredobodom pozornosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Pokojne môžete poľaviť, nehrozia vám žiadne straty. Ak uvoľníte priestor pre prácu niekomu druhému, získate čas pre vaše záľuby. Už ste ich dlho zanedbávali.


Všetky Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie