• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Svetové oceány budú modrejšie, môže za to nielen globálne otepľovanie

Svetové oceány budú modrejšie, môže za to nielen globálne otepľovanie

Do polovice 21. storočia sa farba 50 percent plochy oceánu nápadne zmení

Globálne otepľovanie ovplyvní v najbližších desaťročiach aj farbu oceánov, ktoré budú ešte viac modré ako v súčasnosti.

Tvrdí to tím vedcov pod vedením Stephanie Dutkiewicz z Massachusetts Institute of Technology v americkom Cambridgei v štúdii, ktorú zverejnil magazín Nature Communications.

Pohlcuje a odráža svetlo

Dôvodom zmeny bude podľa vedcov úbytok fytoplanktónu, ktorý pohlcuje a odráža svetlo a spôsobuje, že farbu oceánu v miestach, kde je ho veľa, vnímame ako zelenú.

Čím menej fytoplanktónu bude v oceánoch dôsledkom globálneho otepľovania, tým viac budeme vnímať jeho farbu ako modrú.


„Prišli sme na to, že sa zmení farba, možno nie až tak, že to uvidíme voľným okom, ale senzory budú určite vedieť zaznamenať, že došlo k zmene. Bude to pravdepodobne jeden z prvých varovných signálov, že meníme ekosystém oceánov,“ povedala šéfka vedeckého tímu Dutkiewicz pre britskú BBC.

Celosvetový úbytok fytoplanktónu


„Do polovice 21. storočia sa farba 50 percent plochy oceánu nápadne zmení,“ dodáva vedkyňa.


Zmena farby oceánov je pritom len jedným z tých menších problémov, ktoré so sebou prinesie celosvetový úbytok fytoplanktónu. Ten hrá v ekosystéme Zeme kľúčovú úlohu, okrem iného tým, že premieňa slnečné svetlo, produkuje najmenej 50 percent svetových zásob kyslíku (podľa niektorých odhadov dokonca až 85 percent) a je najspodnejším článkom potravinového reťazca v oceánoch.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie