• Dnes je: Utorok 26. októbra 2021 meniny má Demeter

Svetová banka zmrazila financovanie Afganistanu, odmieta podporovať krajinu pod kontrolou Talibanu

Svetová banka zmrazila financovanie Afganistanu, odmieta podporovať krajinu pod kontrolou Talibanu

Od roku 2002 Svetová banka vyčlenila viac ako 5,3 miliardy dolárov na projekty obnovy a rozvoja v Afganistane.

25.8.2021 (Webnoviny.sk) - Svetová banka zastavila financovanie projektov v Afganistane po tom, ako nad krajinou prevzalo kontrolu militantné hnutie Taliban. Svoje rozhodnutie odôvodnila obavami z toho, že prevzatie Afganistanu Talibanom ovplyvní „perspektívy rozvoja krajiny, najmä pre ženy“.

Hovorca banky pre BBC uviedol, že pozastavila uvoľňovanie financií v rámci operácií v Afganistane a úzko monitoruje situáciu v krajine.

Chcú zostať angažovaní

„Naďalej budeme úzko konzultovať s medzinárodným spoločenstvom a rozvojovými partnermi. Spolu s našimi partnermi skúmame spôsoby, akými môžeme zostať angažovaní, aby sme zachovali ťažko získané rozvojové výdobytky a naďalej podporovali obyvateľov Afganistanu,“ doplnil tiež hovorca.

Ďalšia rana pre Afgancov

Zastavenie finančnej podpory zo strany Svetovej banky je ďalšou ranou pre Afganistan. Minulý týždeň Medzinárodný menový fond (MMF) oznámil, že Afganistan stratil prístup k jeho zdrojom.

Niekoľko dní po tom, ako sa Taliban ujal moci, tiež administratíva amerického prezidenta zmrazila majetok afganskej centrálnej banky v USA. Banka má rezervy vo výške zhruba 9 miliárd dolárov, pričom v Spojených štátoch je väčšina z nich.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie