• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Švédsko odmieta tvrdenia Turecka, nepodporuje žiadne teroristické organizácie

Švédsko odmieta tvrdenia Turecka, nepodporuje žiadne teroristické organizácie

Magdalena Anderssonová tak reagovala na tvrdenie Ankary a uviedla, že turecká a švédska strana „prirodzene prediskutujú a urovnajú niekoľko vecí, ktoré sú nejasné".

25.5.2022 (Webnoviny.sk) - Švédska premiérka Magdalena Anderssonová vyhlásila, že jej krajina neposiela peniaze teroristickým organizáciám, čím reagovala na tvrdenie Turecka v čase, v ktorom sa škandinávska krajina snaží stať členom Severoatlantickej aliancie.

Na tlačovej konferencii v Štokholme premiérka uviedla, že dialóg medzi Tureckom a Švédskom pokračuje. Informuje o tom portál cnn.com.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tento mesiac povedal, že Turecko „povie nie vstupu Švédska a Fínska do NATO" a obvinil obe krajiny z poskytovania útočiska „teroristickým organizáciám". Anderssonová v stredu konštatovala, že turecká a švédska strana „prirodzene prediskutujú a urovnajú niekoľko vecí, ktoré sú nejasné". „Neposielame peniaze teroristickým organizáciám, samozrejme ani zbrane," dodala premiérka.

Turecko schváli vstup Švédska a Fínska do NATO, ak Severania splnia jeho desať požiadaviek

Provládne turecké noviny Sabah informujú, že Turecko zostavilo zoznam desiatich požiadaviek, ktoré údajne bude chcieť pre schválenie členstva Švédska a Fínska v Severoatlantickej aliancii.

Zoznam zahŕňa požiadavku, aby obe krajiny zastavili finančnú podporu skupinám s väzbami na Stranu kurdských pracujúcich (PKK) a sýrskych kurdských bojovníkov, ktorých Ankara považuje za odnož zakázanej skupiny.

Ďalšími požiadavkami je zastavenie kontaktu s členmi sýrsko-kurdskej skupiny či urýchlenie vydania podozrivých, ktorých Turecko chce na základe obvinení z terorizmu.

Sabah tiež píše, že Turecko od Švédska požaduje zastavenie „dezinformačnej“ kampane voči Turecku, ktorú podľa neho vedie exilový duchovný Fethullah Gülen, ktorého Ankara obviňuje z pokusu o prevrat v roku 2016.

Švédsko a Fínsko sú už jednou nohou v NATO, krajiny by sa mohli stať členmi aliancie do pár mesiacov

Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg v stredu oznámil, že Fínsko a Švédsko oficiálne požiadali o členstvo v aliancii.

Turecko je proti

„Srdečne vítam žiadosti Fínska a Švédska o pripojenie sa k NATO. Ste naši najbližší partneri,“ povedal Stoltenberg novinárom po tom, ako dostal oficiálne listy od dvojice severských krajín.

Prihlášky teraz musí zvážiť všetkých 30 členských štátov. Tento proces by mal trvať asi dva týždne, no turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už medzičasom vyjadril výhrady k členstvu Fínska a Švédska.

Zavážila vojna na Ukrajine

Ak tieto námietky dokážu prekonať a prístupové rokovania pôjdu tak dobre, ako sa očakáva, mohla by sa dvojica krajín stať členmi v priebehu niekoľkých mesiacov. Tento proces zvyčajne trvá osem až 12 mesiacov, NATO ho však chce v súvislosti s hrozbou zo strany Ruska urýchliť.

Kanada očakáva, že ich prístupové protokoly ratifikuje za niekoľko dní. Verejná mienka vo Fínsku i Švédsku sa výrazne zmenila v prospech členstva v NATO po tom, ako Rusko 24. februára napadlo Ukrajinu.

Nemecko presadzuje rýchle prijatie Švédska a Fínska do NATO, Scholz im prisľúbil pomoc

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyhlásil, že Švédsko a Fínsko „sa vždy môžu spoliehať na našu pomoc„. Vyjadril sa tak v súvislosti s tým, že obe krajiny čakajú na prijatie za členov Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Scholz zároveň vyslovil presvedčenie, že Turecko ich žiadosť o členstvo podporí.

Kancelár v utorok sľúbil, že Nemecko bude presadzovať rýchle prijatie severských krajín do NATO. Poznamenal pritom, že ustanovenia Organizácie Spojených národov (OSN) a Európskej únie vyzývajú na vzájomnú ochranu.

Na otázku, či to znamená, že Nemecko poskytuje obom škandinávskym štátom bezpečnostnú garanciu na obdobie od podania žiadosti po prijatie za členov aliancie, Scholz odpovedal: „Obe krajiny sa môžu spoľahnúť na našu pomoc, predovšetkým v tejto veľmi mimoriadnej situácii„.


Scholz signalizoval svoje presvedčenie, že Turecko, ktoré spochybňuje členstvo Švédska a Fínska v NATO, je možné získať na stranu podporujúcu ich prijatie. Kancelár sa však vyhol odpovedi na otázku, či nastal čas na prehodnotenie reštrikcií na export zbraní do Turecka. „Som rovnako ako generálny tajomník NATO presvedčený, že prijímanie bude úspešné s podporou všetkých krajín, vrátane Turecka,“ dodal.


Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie