• Dnes je: Utorok 20. októbra 2020 meniny má Vendelín

Suverénne najdlhším hmyzom je pakobylka. Meria vyše pol metra a môžete ju chovať aj doma (video)

Suverénne najdlhším hmyzom je pakobylka. Meria vyše pol metra a môžete ju chovať aj doma (video)

Pakobylky sú vhodné aj na domáci chov a ako domácí miláčik sú relatívne bezproblémové.

Bezkonkurenčne najdlhším hmyzom na svete je pakobylka z Bornea. Objavili ju len pred asi desiatimi rokmi a dali jej latinský názov Phobaeticus chani.

Je ako polmetrový konárik

Vyzerá ako spleť konárikov a s natiahnutými nohami meria neuveriteľných 56,7 centimetra. Samotné telo od hlavy po zadoček dosahuje dĺžku 35,7 cm. Tento zatiaľ najdlhší jedinec sa nachádza v Prírodopisnom múzeu v Londýne.

Pakobylky, ktorých na svete existuje asi 4000 druhov, sú väčšinou nočné živočíchy. Cez deň sú nehybné a spoliehajú na svoje ochranné maskovanie.


Pakobylky takmer dokonale napodobujú časti rastlín – často vyzerajú ako prútik alebo vetvička, alebo majú robustnú stavbu tela napodobujúcu vzhľad kôry alebo listu. Toto maskovanie je často ešte doplnené neobvyklým spôsobom pohybu. Väčšina druhov má aj krídla.

Samičky si vystačia

Obývajú všetky tropické a subtropické oblasti našej planéty, pričom najviac druhov žije v juhovýchodnej Ázii a v Južnej Amerike.


Pakobylky sa dokážu rozmnožovať partenogeneticky, to znamená prostredníctvom neoplodnených vajíčok, z ktorých sa liahnu vždy iba samičky. U niektorých druhov sa samčí jedinci už takmer vôbec nevyskytujú.

Chovať ich môžete aj doma

Pakobylky sú vhodné aj na domáci chov a ako domácí miláčik sú relatívne bezproblémové. V zajatí ich treba kŕmiť listami ostružín, malín, ruží, vtáčieho zobu či inými listami. Je nutné zabezpečiť im vždy dostatok zelenej potravy, inak sa z nich môžu stať kanibali.


Dajú sa chovať voľne v byte, pretože im postačuje izbová teplota a väčšinou sa nevďaľujú od ich rastliny. Tento spôsob chovu však nie je najvhodnejší, pretože vďaka ich kryciemu sfarbeniu môžu prísť ľahko k úrazu.


Vhodné je preto vytvoriť im náhradný domov, napríklad z akvária terária či z plastových krabíc.Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie