• Dnes je: Streda 19. januára 2022 meniny má Drahomíra

Superodpočet za rok 2019 si uplatnili stovky firiem, na daniach ušetrili 25 miliónov eur

Superodpočet za rok 2019 si uplatnili stovky firiem, na daniach ušetrili 25 miliónov eur

V uplatňovaní superodpočtu pritom nepokračovalo 76 subjektov, ktoré si ho uplatňovali v roku 2018.

28.4.2021 (Webnoviny.sk) - Možnosť uplatnenia superodpočtu nákladov na výskum a vývoj si v roku 2019 uplatnilo 373 firiem. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF SK, spoločne čerpali viac ako 119,5 mil. eur. Pri 21 % sadzbe tak na dani z príjmov ušetrili vyše 25 mil. eur.

Najvýznamnejším z nich je U. S. Steel Košice, na ktorý v predchádzajúcich dvoch rokoch pripadala viac ako tretina, respektíve takmer polovica objemu čerpaného superodpočtu.

Počet záujemcov vzrástol o stovku

„Superodpočet za rok 2019 aj napriek zvýšeniu sadzby zo 100 na 150 % vynaložených nákladov nedosiahol úroveň čerpania v roku 2018. Počet záujemcov o jeho čerpanie síce vzrástol o viac ako stovku, ale širšiemu uplatneniu tejto daňovej úľavy v daňových priznaniach bránila okrem iného aj nedostatočná výška daňového základu, respektíve dosiahnutá daňová strata,“ uviedla finančná analytička CRIF SK Jana Šnircová.

Prvú priečku v tabuľke TOP 10 superodpočtov v roku 2019 obsadil Continental Matador Rubber s hodnotou superodpočtu takmer 10 mil. eur. Ďalej nasledujú Continental Automotive Systems Slovakia a Eset.

Domininujú zahraniční vlastníci

Zastúpenie firiem v rukách zahraničného kapitálu v roku 2019 dosiahlo necelých 27 %, čo je od roku 2016 najnižší výsledok. Klesol aj ich podiel na objeme čerpaného superodpočtu z úrovne približne 70 % na 55 %.

„V kategórii superodpočtov nad 1 mil. eur naďalej dominujú subjekty vo vlastníctve zahraničných osôb. Medzi 27 subjektmi je len 5 v rukách slovenských vlastníkov. Tie však čerpali spolu viac ako 21 % z celkového objemu miliónových superodpočtov, kým v roku 2018 to bolo len 13 %,“ doplnila Šnircová.

Priemysel vedie

Z hľadiska odvetvového smerovania superodpočtu početnosťou aj objemom vedie priemysel. Zahŕňa necelých 40 % subjektov, ktoré si uplatnili takmer 60 % z celkového objemu superodpočtu. Pre oba parametre je to však najnižšia úroveň v doterajšej histórii superodpočtu.

Nadpolovičný podiel v počte stratila sekcia priemyselnej výroby už v roku 2018, o post najväčšieho generátora objemu superodpočtu prišla v roku 2019. Väčší objem superodpočtu si uplatnili nové subjekty zo sekcie informácie a komunikácia, ktorá získala podiel 36,5 % na objeme superodpočtu čerpaného nováčikmi.

CRIF zabezpečuje aj technický servis

Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, resp. leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky.

Obom registrom zabezpečuje technický servis a služby klientskych centier. Vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie