• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Šuňavu pod Tatrami rozdeľuje more, spája kaplnka (video+foto)

Šuňavu pod Tatrami rozdeľuje more, spája kaplnka (video+foto)

2.7.2023 (SITA.sk) - Podtatranská obec Šuňava (okr. Poprad) síce more nemá, aj napriek tomu sa v nej nachádza takzvaná Strecha dvoch morí.

Obcou totiž prechádza európska rozvodnica morí. Zaujímavosť pripomína obelisk v parku pri miestnom Kostole sv. Mikuláša.

Ako pre agentúru SITA vysvetlil starosta obce Ján Fridman, časť vody pretekajúca cez obec tečie na západ do Čierneho mora, ďalšia smerom na východ do Baltického mora.

Dažďová voda tečie na dve strany

Šuňava je tak podľa Fridmana raritou. „Pri Kostole sv. Mikuláša sa horizont láme na dve strany, čiže aj dažďová voda zo strechy kostola tečie na dve strany," poznamenal.

Zrážková voda, ktorá spadne na východnú časť obce, odteká potokom Lopušná, prameniacim v obci, do rieky Poprad a povodím Dunajca sa v Poľsku vlieva do Visly. Tá preteká mestom Varšava a pri Gdansku ústi do Baltického mora.

Druhá časť vody tečie západne, Šuňavským potokom, ktorý sa vlieva do Váhu. Ten ústí do Dunaja a pokračuje do Čierneho mora.

Park dvoch morí

Monument s názvom Strecha dvoch morí vybudovali v obci v roku 2007. „Ide o pomyselnú strechu, ktorá je rozdelená na dve časti, čím znázorňuje, ako tečie voda. V oboch častiach sú znázornené pramene a rieky," priblížil starosta.

Obelisk je umiestnený v malom parku vedľa spomínaného kostola, ktorý bol pomenovaný ako Park dvoch morí. Na rozdiel od rozvodnice dvoch morí, ktorá vodu z obce rozdeľuje, sa v obci nachádza najstaršia stavba – kaplnka najsvätejšej Trojice, ktorá ľudí spája. Tú podľa starostu postavili jezuiti ešte v 16. až 17. storočí na hranici pôvodných chotárov bývalej Nižnej a Vyšnej Šuňavy.

Tieto obce boli spojené v roku 1974 do jednej s názvom Šuňava. Podľa kaplnky je pomenované aj Trojičné námestie, ktoré je v jej blízkosti a je centrom obce.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie