• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Sulíkovci v súvislosti so Žilinkom podporujú prezidentku, ponúkajú aj riešenie problému s paragrafom 363

Sulíkovci v súvislosti so Žilinkom podporujú prezidentku, ponúkajú aj riešenie problému s paragrafom 363

Podľa Kolíkovej má mať generálny prokurátor možnosť kauzy otvárať, a nie zatvárať.

14.9.2023 (SITA.sk) - Strana Sloboda a Solidarita plne podporuje prezidentku Zuzanu Čaputovú v jej podaní na Ústavný súd SR, na ktorý sa obrátila, aby zastavila svojvôlu generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Konštatuje to vo svojom stanovisku.

Žilinka nespolupracuje

„Generálny prokurátor má mať možnosť kauzy otvárať, a nie zatvárať. Spolu so zásadnou zmenou pravidiel trestného konania chceme umožniť pre orgány činné v trestnom konaní čo najskôr postaviť páchateľa pred súd,“ uviedla bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Prezidentka ešte v marci tohto roka požiadala generálneho prokurátora o zaslanie všetkých jeho rozhodnutí, respektíve rozhodnutí prvého námestníka generálneho prokurátora, vydaných podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Žilinka, ktorého viaceré politické strany obviňujú zo zneužívania tohto paragrafu na zametanie káuz pod koberec, to odmietol s odôvodnením, že prezidentka na to nemá právomoc. Čaputová sa preto obrátila na Ústavný súd SR.

Riešenie problému

Strana Sloboda a Solidarita deklaruje, že ponúka jasné riešenie problému uplatňovania pre paragraf 363 Trestného poriadku. Zdôrazňuje, že úlohou prokuratúry má byť zastupovanie štátu v trestnom konaní na strane obžaloby a k tomu má byť sústredená jej činnosť. Primárne súd má byť tým miestom, kde sa rozhoduje o vine alebo oslobodení.

„Nechceme v budúcnosti počúvať už reči o tom, kto môže za voľbu generálneho prokurátora. Navrhujeme zmenu prokuratúry na štátne zastupiteľstvo a návrhové oprávnenie na osobu generálneho prokurátora, resp. najvyššieho štátneho zástupcu dať do rúk ministra spravodlivosti,“ poznamenal poslanec Alojz Baránik.

Zmeny v Trestnom zákone

Zásadné zmeny potrebuje z pohľadu liberálov aj Trestný zákon. Kolíková podčiarkla, že Slovensko potrebuje scitlivieť na páchané násilie na ženách a deťoch a každé dôsledne odsúdiť. Okrem zavedenia podmienky súhlasu so sexom do trestného činu znásilnenia saskári chcú, aby odsúdení páchatelia sexuálneho zneužívania nemali žiadnu možnosť pracovať s deťmi. Nech sa jedná o akéhokoľvek dobrého trénera, s deťmi robiť nemôže.

„Tresty v Trestnom zákone za marihuanu v menších množstvách sú prežitok. Je načase otvoriť verejnú diskusiu k legalizácii marihuany, osobitne zo zdravotných dôvodov,“ dodal poslanec parlamentu Ondrej Dostál.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie