• Dnes je: Utorok 26. januára 2021 meniny má Tamara

Sulík predstavuje svoj pandemický plán, s ktorým ho Matovič posielal do Mongolska (naživo)

Sulík predstavuje svoj pandemický plán, s ktorým ho Matovič posielal do Mongolska (naživo)

Matovič vyzval predsedu SaS, že ak príde do nedele 15. novembra s plánom, ktorý zníži do 30. novembra sedemdňový kĺzavý medián na Slovensku pod 500, prenechá mu vedenie boja s koronavírusom.

Minister hospodárstva a predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík v pondelok od 9.00 predstavuje svoj pandemický plán na boj proti koronavírusu.

Už v nedeľu priblížil, že by mal rátať s 36 obvodmi, ktoré by kopírovali obvody regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Obvody, ktoré by boli najviac zamorené, by mali podľa neho opatrenia najprísnejšie.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) 18. novembra po rokovaní vlády povedal, že pandemický plán, ktorý pripravuje strana Sloboda a Solidarita (SaS) na čele so Sulíkom, nie je relevantný.

Matovič vyzval predsedu SaS, že ak príde do nedele 15. novembra s plánom, ktorý zníži do 30. novembra sedemdňový kĺzavý medián na Slovensku pod 500, prenechá mu vedenie boja s koronavírusom. Dodal, že ak SaS niečo pripraví, má to ponúknuť krajinám, kde situáciu nezvládajú. Spomenul napríklad Mongolsko.

Naživo: Tlačová konferencia

Semafor zdravia - pandemický plánV pondelok ho predložia na Ústredný krízový štáb SR, ktorý zasadá od 14.00.


Panuje veľká miera mikromanažmentu. Preto sme sa s kolegami dohodli, že predstavíme plán, aký si predstavujeme, navyše do toho prišla aj výzva premiéra, aby som takýto plán priniesol, začal predseda SaS.


Boj proti pandémii prebieha chaoticky a názory odborníkov sú ignorované, hovorí Sulík na tlačovej besede.


Pandemický plán nazvali „Semafor zdravia“ a rozdelili ho do ôsmich kapitol.


Semafor zdravia je rozdelený na osem kapitol, prvá sa týka všeobecných podmienok, ktoré platia vždy. Presne stanovuje, ako sa majú ľudia správať, ak sa u nich prejavia symptómy, ak sa stretli s nakazeným alebo sa vrátili z červenej krajiny.


Ľudia totiž podľa Jany Bittó Cigánikovej často nevedia, čo majú robiť a ako sa majú správať. Základom je nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov a dezinfekcia.


V „semafore zdravia“ tiež navrhujú, aby seniori nad 65 rokov dostávali každý mesiac 15 rúšok, ktoré by distribuovala pošta.


Slovensko by sa malo rozdeliť na 36 obvodov (podľa počtu sídel regionálnych úradov verejného zdravotníctva na Slovensku)."Skóre", teda v akom stave sa daný obvod nachádza, by sa podľa Sulíka malo vypočítať s ohľadom na štyri faktory:


- incidencia (počet nakazených na 100-tisíc obyvateľov)

- počet nakazených nad 65 rokov na 100-tisíc obyvateľov

- rýchlosť, akou sa vírus šíri

- pozitivita (koľko percent z urobených testov bolo pozitívnych)


Podľa toho sa by sa mali vytvoriť takzvané pásma (zelené, oranžové, červené a čierne).


V tomto momente by podľa Sulíka boli Lučenec a Veľký Krtíš zelené, značná časť obvodov by bola oranžová a červená a Vranov nad Topľou by bol čierny, teda by tam platili najprísnejšie opatrenia.


Naozaj nevidíme zmysel, aby tie tvrdé opatrenia, ktoré má Vranov na Topľou, museli byť uplatnené v Lučenci alebo Veľkom Krtíši, hovorí Sulík.


Minister školstva Branislav Gröhling na tlačovej konferencii uviedol, že strana SaS je za to, aby sa žiaci vrátili do škôl už 30. novembra.Stiahnite si

Kompletný pandemický plán Semafor zdravia od strany SaS v pdf.


SaS: Semafor zdravia by projektnsk

Richard Sulík predstaví svoj pandemický plán. Rátať by mal s 36 obvodmi, prezradil

Vláda neplánuje zaviesť zákaz cestovania počas Vianoc, tvrdí Matovič

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie