• Dnes je: Utorok 26. januára 2021 meniny má Tamara

Sulík má nakúpiť osem miliónov antigénových testov na COVID-19, mali by sa použiť na hromadné testovanie

Sulík má nakúpiť osem miliónov antigénových testov na COVID-19, mali by sa použiť na hromadné testovanie

Ako vysvetlil, premiér Matovič od neho chcel, aby pri nákupe testov bral ohľad na maximálne hodnoty citlivosti a najmä špecificity testov.

4.12.2020 (Webnoviny.sk) - Rezort hospodárstva má zabezpečiť osem miliónov antigénových testov na zistenie ochorenia COVID-19 so špecificitou nad 99 %. Ako vyplýva z piatkového uznesenia vlády, štyri milióny testov má Ministerstvo hospodárstva SR obstarať najneskôr do 17. decembra a ďalšie štyri milióny do 31. decembra tohto roka. Použiť sa majú podľa zadania Ministerstva zdravotníctva za účelom ďalšieho hromadného testovania obyvateľstva.

Nákup sa zastavil

Podľa uznesenia vlády z polovice novembra mal rezort hospodárstva obstarávať 16 miliónov testov. K 2., 9., 16. a 31. decembru mali byť k dispozícii vždy po štyri milióny testov.

Viac o téme: Koronavírus

Minister hospodárstva Richard Sulík však v utorok informoval, že zastavil nákup antigénových testov.

Ako vysvetlil, premiér Igor Matovič od neho chcel, aby pri nákupe testov bral ohľad na maximálne hodnoty citlivosti a najmä špecificity testov.

Nechce sa dostať do podozrenia

Zadanie od ministerstva zdravotníctva však hovorilo o postačujúcej špecificite vyššej ako 97 % a senzitivite viac ako 96 %. Práve o tejto požiadavke Sulík diskutoval s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím.

"Môže sa stať, že na stole budem mať test so špecificitou 97 % za tri eurá a so špecificitou 99,5 % za štyri eurá. Keď zoberiem drahší, budem logicky vystavený otázke, prečo som kúpil drahší, keď ministerstvu zdravotníctva postačovalo 97 %," konštatoval začiatkom týždňa Sulík s tým, že sa pri nákupe testov nechce dostať do podozrenia.

Zakázala nám vláda stretnutia s rodinou počas Vianoc? Podľa právnika tomu stanovisko ministerstva nasvedčuje

Je to úbohé a smiešne, reagoval Sulík na slová premiéra Matoviča

Hold, zostal nám len lockdown. Matovič kritizuje autority štátu, ktoré spochybňujú plošné testovanie

Celoplošné testovanie je zbytočné mrhanie zdrojmi. Narušilo výpovednosť PCR testov, hovorí epidemiologička

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie