• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Súkromní vysielatelia odmietajú novú spotrebnú daň za pripojenie, poplatky poškodia spotrebiteľov i producentov

Súkromní vysielatelia odmietajú novú spotrebnú daň za pripojenie, poplatky poškodia spotrebiteľov i producentov

Generálny riaditeľ Markíza-Slovakia Matthias Settele dodal, že nové dane by v kontexte vysokej inflácie uškodili mediálnemu trhu i divákom.

Súkromní vysielatelia odmietajú daň za pripojenie. Európska komisia (EK) otvorila na začiatku tohto roka verejnú konzultáciu, ktorá skúma možnosť spoplatnenia prenesených dát.

Týka sa to napríklad audiovizuálnych mediálnych služieb na požiadanie, prostredníctvom ktorých môžu diváci cez internet sledovať filmy, seriály či zábavné formáty.

Platiteľmi dane za pripojenie by boli poskytovatelia obsahu, náklady by však podľa vysielateľov dopadli na bežného diváka. Spotrebiteľom nechcú v časoch vysokej inflácie uškodiť novou spotrebnou daňou. Asociácia televíznych vysielateľov Slovenska (ATVS) to uviedla v tlačovej správe.

JOJ Group s novou daňou nesúhlasí

Podľa generálneho riaditeľa JOJ Group Marcela Gregu by EK pri hľadaní nových zdrojov, napríklad na rozvoj infraštruktúry, nemala ísť proti trhu a uvaliť na poskytovateľov a tvorcov obsahu z Európskej únie (EÚ) novú daň.


„Zásadne nesúhlasíme s úvahami, na konci ktorých by mohlo byť zavádzanie poplatkov za pripojenie či zdanenie širokopásmových dátových prenosov. Na rozdiel od mnohých veľkých medzinárodných platforiem so sídlom mimo EÚ sme pomerne prísne regulovaní. Navyše už v súčasnosti investujeme nemalé finančné prostriedky do inovácií, rovnako tak platíme dane a celý kreatívny sektor dáva prácu veľkému počtu ľudí,“ uviedol Grega.


Ďalšie poplatky by podľa neho zhoršili ich konkurencieschopnosť a uškodili ich spotrebiteľom. Grega tiež podotkol, že nové zdanenie by ohrozilo sieťovú neutralitu, ktorá je základom princípu plurality a slobodných médií. Politické zásahy by viedli k rozdielnym podmienkam pre rôzne skupiny tvorcov obsahu.

Poškodí to spotrebiteľov a producentov

„Existuje konsenzus, že za prenos dát bez rozdielu, o aké dáta ide, platí užívateľ prostredníctvom poplatku poskytovateľovi pripojenia. Ak sa objavia nové dodatočné poplatky za konkrétny typ obsahu, predraží to služby a znevýhodní časť trhu. Preto sme zásadne proti zdaňovaniu prepravených dát a žiadame kompetentných, aby odmietli úvahy zavádzať dodatočné poplatky pre poskytovateľov obsahu. Tie totiž v konečnom dôsledku poškodia spotrebiteľov a lokálnych producentov,“ vysvetľuje Grega a dodáva, že sú pripravení vyargumentovať a vysvetliť svoj postoj.

Generálny riaditeľ Markíza-Slovakia Matthias Settele dodal, že nové dane by v kontexte vysokej inflácie uškodili mediálnemu trhu i divákom. Argumentuje príkladom Južnej Kórei, kde v roku 2016 zaviedli podobnú reguláciu.


„Prakticky okamžite začali rásť náklady poskytovateľov obsahu aj koncových užívateľov a zároveň sa začala znižovať kvalita služieb pre zdieľanie online obsahu. Výsledkom je, že užívatelia platia viac za horšie služby a medzinárodní hráči tieto pravidlá všemožne obchádzajú – napríklad znížením kvality prenášaného videa, aby platili menej,“ vraví Settele. Je toho názoru, že sa treba poučiť z tejto skúsenosti a neexperimentovať neuvážene.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie