• Dnes je: Nedeľa 25. júla 2021 meniny má Jakub

ŠÚKL stále nemá výrobnú dokumentáciu k Sputniku V, očkovanie neregistrovanou vakcínou považuje za rizikové

ŠÚKL stále nemá výrobnú dokumentáciu k Sputniku V, očkovanie neregistrovanou vakcínou považuje za rizikové

Dôveru môže zvýšiť len odborný očkovací plán

Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová konštatuje, že očkovanie neregistrovanou a nepreverenou vakcínou považuje za veľmi rizikové.

Vyjadrila sa tak na stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou dnes popoludní v Prezidentskom paláci, pričom diskutovali o vakcíne Sputnik V. Informoval o tom hovorca prezidentky Marek Strižinec.

„Ústavu, ktorý je najvyšším garantom kontroly liečiv, nebola doposiaľ stále doručená výrobná dokumentácia nevyhnutná na oboznámenie sa s kvalitou a bezpečnosťou vakcíny. Nie je to bežná situácia, v histórii inštitúcie ide o precedens,“ uviedol hovorca prezidentky.

Bezpečnosť vakcíny nikto negarantuje

„Budem rešpektovať rozhodnutie ľudí, ktorí sa vakcínou Sputnik V dajú dobrovoľne zaočkovať, ale k jej masívnemu použitiu vyzývať nemôžem, keďže vakcína neprešla riadnym a medzinárodne vyžadovaným procesom, ktorý by garantoval jej bezpečnosť. Zodpovednosť za prípadné neželané účinky použitia tejto vakcíny sa povolením ministra zdravotníctva prenášajú na ošetrujúcich lekárov.

V prípade tejto vakcíny tu však nie je žiadna zodpovedná autorita, ktorá by jej bezpečnosť garantovala,“ upozornila prezidentka, podľa ktorej je očkovanie naša cesta k normálnemu životu.

Dôveru môže zvýšiť len odborný očkovací plán

„Dôveru v očkovanie, ale nezvýši ponuka jednej neregistrovanej vakcíny pre určitú skupinu ľudí. Dôveru môže zvýšiť len jasný a odborne pripravený očkovací plán, zrozumiteľný systém prihlasovania na očkovanie, jednotný systém náhradníkov a ponuka bezpečných vakcín,“ dodala prezidentka.

Tá zároveň pripomína, že sme sa stali len druhou krajinou EÚ, ktorá udelila použitiu vakcíny Sputnik V výnimku.


„Tento krok nie je prejavom odvahy, či dôkazom diplomatického úspechu, je to skôr rezignácia na pravidlá, ktorými sa aj v medicínskych otázkach riadime, a ktoré garantujú najvyššie štandardy bezpečnosti pre ľudí,“ doplnila.


Zodpovednosť za očkovanie vakcínou Sputnik V budú mať lekári. Nech ju podáva sám minister, odkazujú

Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Pandémia COVID-19 je výsledkom klimatických zmien. Čína nemusí byť jediným ohniskom nových vírusov

Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie