• Dnes je: Nedeľa 11. apríla 2021 meniny má Július

ŠÚKL eviduje stovky hlásení o nežiaducich účinkov vakcín proti COVID-19, najviac ich mala Comirnata

ŠÚKL eviduje stovky hlásení o nežiaducich účinkov vakcín proti COVID-19, najviac ich mala Comirnata

Štátny ústav zaevidoval 23 podozrení na závažné nežiaduce účinky, ako sú krátkodobá strata vedomia, paréza tvárového nervu, trombóza a pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zverejnil mesačnú analýzu hlásení podozrení na nežiaduce účinky po očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Ako vyplýva zo štatistiky, vo februári zaevidoval štátny ústav 555 hlásení v prípade vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech. Po očkovaní vakcínou AstraZeneca bolo zaevidovaných 578 hlásení, v prípade Moderny išlo o 19 hlásení.

AstraZeneca si vyžaduje pokojový režim

Štátny ústav zaevidoval 23 podozrení na závažné nežiaduce účinky, ako sú krátkodobá strata vedomia, paréza tvárového nervu, trombóza a pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi. Vo väčšine prípadov reakcie odzneli spontánne a nevyžadovali si lekárske ošetrenie, niektoré viedli k hospitalizácii. Informovala o tom hovorkyňa ŠÚKLu Magdaléna Jurkemíková.

„V posledných týždňoch venujeme zvýšenú pozornosť hláseniam v súvislosti s očkovaním vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, ktorá si vo viacerých prípadoch vyžadovala pokojový režim, prípadne prerušenie pracovnej činnosti. V nadväznosti na danú skutočnosť je vhodné po akomkoľvek očkovaní obmedziť fyzickú aktivitu,“ uviedla Jurkemíková.

Spĺňajú prísne nároky

ŠÚKL eviduje ku koncu februára 1 612 hlásení podozrení na nežiaduce účinky po očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Z uvedeného počtu bolo 44 hlásení vyhodnotených ako závažných, čo predstavuje 2,7 %. Vakcíny Comirnaty sa týka 1 007 hlásení, vakcíny AstraZeneca 578 a Moderny 22. V prípade piatich hlásení nebol typ vakcíny špecifikovaný a tento údaj bol dožiadaný.


„Počet prijatých hlásení na jednotlivé vakcíny nemôžeme použiť ako jediný ukazovateľ na vytvorenie si názoru o tom, ktorá vakcína je bezpečná viac alebo menej. Všetky tri vakcíny spĺňajú prísne nároky na bezpečnosť a ani prijaté podozrenia na nežiaduce účinky ich bezpečnosť nespochybňujú,“ uzavrela hovorkyňa štátneho ústavu.


Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Pandémia COVID-19 je výsledkom klimatických zmien. Čína nemusí byť jediným ohniskom nových vírusov

Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie