• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Súdnictvo na Slovensku je medzi ľuďmi vnímané ako slabé a nedôveryhodné

Súdnictvo na Slovensku je medzi ľuďmi vnímané ako slabé a nedôveryhodné

Reforma súdov je potrebná, ukázal to aj prieskum ministerstva spravodlivosti.

14.10.2021 (Webnoviny.sk) - Až 70 percent Slovákov sa zhodne na tom, že Slovensko potrebuje reformy na to, aby sa v ňom žilo lepšie. Dobre fungujúce úrady a štát, kam sa radí aj fungovanie súdov, patrí medzi top tri priority, ktoré Slováci považujú za dôležité. Ukázal to prieskum z leta tohto roka, o ktorom v tlačovej správe o tom informoval hovorca Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) Peter Bubla.

Nedôvera v slovenské súdy

Z prieskumu vyplýva, že súdnictvo je spoločnosťou na Slovensku vnímané ako slabé a nedôveryhodné. Tí, ktorí sa v poslednom období zúčastnili na súdnom konaní, majú na súdnictvo ešte kritickejší názor a ich hodnotenia sú viac negatívne.

Spomedzi všetkých opýtaných 39 percent ľudí skôr súhlasí, že kvalita rozhodnutí súdov a ich zdôvodnení je slabá, 33 percent s týmto výrokom úplne súhlasí. Vôbec s ním nesúhlasí päť percent opýtaných, skôr nesúhlasí 13 percent.

S výrokom „Nedôverujem slovenským súdom“ skôr súhlasí 37 percent opýtaných, úplne súhlasí 32 percent opýtaných. Skôr s ním nesúhlasí 17 percent a vôbec nesúhlasia štyri percentá. S výrokom „Slovenské súdy rozhodujú rýchlo“ vôbec nesúhlasí 49 percent opýtaných, skôr nesúhlasí 28 percent. Spomedzi tých, ktorí sa v poslednej dobe zúčastnili na súdoch s týmto výrokom úplne nesúhlasí 51 percent a vôbec nesúhlasí 30 percent.

Fyzická blízkosť súdu

S výrokom „Slovenské súdnictvo funguje dobre a nie je potrebné ho meniť“ úplne nesúhlasí 47 percent všetkých opýtaných, skôr nesúhlasí 34 percent. Spomedzi tých, ktorí sa v poslednej dobe zúčastnili na súdnom pojednávaní s týmto výrokom úplne nesúhlasí 55 percent, skôr nesúhlasí 30 percent. Úplne s ním súhlasí len šesť a skôr súhlasí osem percent opýtaných.

Prieskum tiež ukázal, že fyzická blízkosť súdu je menej dôležitým faktorom než samotná rýchlosť a kvalita rozhodovania súdov. „Ak by si ľudia mali vybrať medzi počtom súdov a rýchlym, kvalitným rozhodovaním, tak početnosť súdov by bola dôležitejšia iba pre asi 12 percent ľudí,“ uvádza MS SR. Ukázalo sa tiež, že zrozumiteľne odkomunikované rozhodnutie súdu je pre ľudí dôležitejšie ako výhra na súde. „Výhra na súde je signifikantne dôležitejšia vo vekových skupinách štyridsiatnikov a 60 a viac ročných,“ ukázal prieskum rezortu spravodlivosti.

Reprezentatívny prieskum agentúr MNForce, Seesame a 2MUSE pre Sekciu Plánu obnovy bol realizovaný v priebehu mesiaca august.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie