• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Sudcovské oddelenie by malo pozostávať zo sudcu, vyššieho súdneho úradníka a asistenta

Sudcovské oddelenie by malo pozostávať zo sudcu, vyššieho súdneho úradníka a asistenta

Združenie sudcov navrhlo ministerstvu spravodlivosti zmeny zákonov, ktorých cieľom je prispieť k rýchlejšiemu a kvalitnejšiemu výkonu súdnictva.

28.8.2021 (Webnoviny.sk) - Sudcovské oddelenie, prioritne prvostupňové, by malo pozostávať zo sudcu, vyššieho súdneho úradníka a asistenta. Ide o jeden z podnetov, ktoré Združenie sudcov Slovenska (ZSS) navrhlo ministerstvu spravodlivosti po Hlavnom zhromaždení ZSS 17. júna.

Ako pre agentúru SITA vysvetlil nový prezident ZSS František Mozner, cieľom návrhov je prispieť k rýchlejšiemu a kvalitnejšiemu výkonu súdnictva, ktoré sú podľa neho dlhodobo ignorované.

Ďalej je to návrh zaviesť alikvótny príplatok za výkon funkcie sudcu, ktorý by sudcom, ktorí ešte pred dovŕšením dôchodkového veku takzvane vyhoria, umožnil opustiť funkciu, čím by sa zároveň vytvoril priestor pre príchod nových sudcov, ktorí budú schopní vykonávať funkciu s väčším nasadením,“ uviedol Mozner.

Jasný počet aj zadelenie

ZSS tiež zastáva názor, že základným predpokladom plynulého dopĺňania sudcovského stavu je, aby bolo vopred jasné, koľko sudcov má pôsobiť na tom-ktorom okresnom či krajskom súde.

Presadzujeme preto návrh, aby boli pre každý súd vytvorené tabuľkové miesta, ktoré by fixne určovali počet sudcov a administratívy na jednotlivých súdoch a ktoré by sa podľa vopred stanovených kritérií (trend nápadu vecí, ich skladby a pod.) mohli meniť len v dlhodobých horizontoch, pri súčasnom zakotvení obligatórneho mechanizmu nahradenia trvale uvoľneného miesta sudcu na príslušnom súde,“ skonštatoval prezident ZSS.

Ako dodal, v súčasnosti totiž takéto miesto sudcu môže byť pridelené aj inému súdu, a to na základe rozhodnutia ministra spravodlivosti.

Včasný a kvalitný výkon

Včasný a kvalitný výkon súdnictva nie je podľa Moznera možný bez kvalifikovaného a adekvátne odmeňovaného administratívneho justičného aparátu.

Najmä v oblastiach s vyššími životnými nákladmi je odmeňovanie administratívy na hranici udržateľnosti a negatívne ovplyvňuje aj jej kvalitu. Preto dlhodobo v zhode s odbormi navrhujeme prijatie osobitnej právnej úpravy, ktorá by riešila túto problematiku komplexne a zohľadnila význam a špecifiká zamestnancov v justičnej štátnej službe,“ uzavrel.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie