• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Sudcovia sa zastali Žilinku, nepáči sa im verejné znevažovanie generálnej prokuratúry

Sudcovia sa zastali Žilinku, nepáči sa im verejné znevažovanie generálnej prokuratúry

Vo vyhlásení sudcovia píšu, že sa nemôžu nečinne prizerať na devastácii právneho štátu.

10.9.2021 (Webnoviny.sk) - Proti „verejnému znevažovaniu“ Generálnej prokuratúry SR sa podpísalo celkovo 126 sudcov. Vo vyhlásení z 3. septembra platforma sudcov súdnamoc.sk konštatuje, že sa nemôže nečinne prizerať devastácii právneho štátu, ku ktorej dochádza absolútnou neúctou politickej moci a značnej časti médií voči osobe generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Účelové zmeny

Informáciu o vyhlásení poskytla sudkyňa Krajského súdu v Bratislave Ayše Pružinec Eren a sudkyňa Okresného súdu Bratislava I. Dana Jelinková Dudzíková.

„Z hľadiska ďalšieho udržania demokratických istôt v právnom štáte považujeme za neakceptovateľné snahy výkonnej a zákonodarnej moci o účelové zmeny zákonných inštitútov slúžiacich na ochranu zákonnosti bez akejkoľvek predchádzajúcej odbornej diskusie,“ uviedli ďalej vo vyhlásení sudcovia.

Mediálna dezinterpretácia

K dôvere občanov v ústavné inštitúcie a ich predstaviteľov neprispieva podľa platformy ani „mediálna dezinterpretácia“ následkov aplikácie paragrafu 363 Trestného poriadku.

Ako zdôraznili, ide o zákonný inštitút „predstavujúci pre každého občana tohto štátu poistku pred svojvôľou zo strany zložiek verejnej moci, a keďže nezakladá prekážku rozhodnutej veci, nevylučuje ani opätovné začatie trestného stíhania, respektíve vznesenie obvinenia, avšak už zákonným spôsobom,“ dodali.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie