• Dnes je: Sobota 31. októbra 2020 meniny má Aurélia

Sudcovia a prokurátori nebudú dostávať odmeny ani príplatky, podľa ministerstva išlo o vysoký nadštandard

Sudcovia a prokurátori nebudú dostávať odmeny ani príplatky, podľa ministerstva išlo o vysoký nadštandard

Na návrh Ministerstva hospodárstva SR o tom v stredu na rokovaní rozhodla vláda.

26.6.2020 (Webnoviny.sk) - Prokurátori a sudcovia nebudú mať nárok na vyplatenie odmien, príplatkov k náhrade príjmu ani príplatkov k nemocenskému. Na návrh Ministerstva hospodárstva SR (MH SR) o tom v stredu na rokovaní rozhodla vláda. Opatrenie súvisí so zmierňovaním ekonomických dopadov koronavírusu.

Plat sudcov by mal byť stabilný

„Zákonodarca pri návrhu zohľadňoval ústavnú požiadavku, podľa ktorej plat sudcu by mal byť stabilnou a nemanipulovateľnou veličinou, a nemal by byť pohyblivým faktorom, s ktorým môže kalkulovať aktuálne vládne zoskupenie,“ uviedlo MH SR v dôvodovej správe k zrušeniu odmien pre sudcov.

Odmeny boli vysokým nadštandardom

Návrh podľa neho nemožno považovať za zásah do oblasti materiálneho zabezpečenia sudcov, za ktoré možno považovať aj platové reštrikcie, zmrazenie platov, či odopieranie zákonom ustanovenej zložky platu, ktorý by narúšal právnu istotu sudcov.

MH SR uvádza, že v prípade zrušenia odmien a príplatkov pre sudcov a prokurátorov nebol nijakým spôsobom znížený ich plat a v prípade uvedených odmien a príplatkov sa jednalo o „vysoký nadštandard sociálneho zabezpečenia, ktorý nijak nesúvisí s platovým ohodnotením funkcie sudcu či prokurátora."


Počasie