• Dnes je: Utorok 30. novembra 2021 meniny má Ondrej, Andrej

Sudcovia a advokáti si želajú nastolenie práva či spravodlivosti, k systémovým zmenám chcú pristupovať zdržanlivo a odborne

Sudcovia a advokáti si želajú nastolenie práva či spravodlivosti, k systémovým zmenám chcú pristupovať zdržanlivo a odborne

Najvyšší súd SR, Generálna prokuratúra SR, Najvyšší správny súd SR a Slovenská advokátska komora sa nebránia verejnej kontrole, tá by však podľa nich mala ostať kontrolou a nie verejným nátlakom.

23.9.2021 (Webnoviny.sk) - K prípadným systémových zmenám v právnom systéme SR je potrebné pristupovať zdržanlivo a po poctivej odbornej diskusii.

Zhodli sa na tom na štvrtkovom stretnutí predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta, Slovenskej advokátskej komory (SAK) Viliam Karas, Najvyššieho správneho súdu SR Pavol Naď a Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka, ktorých stanovisko poskytla hovorkyňa SAK Alexandra Donevová. Podľa spoločného vyhlásenia sa inštitúcie nebránia verejnej kontrole, tá by však mala ostať kontrolou a nie verejným nátlakom.

Právny systém s brzdami 

„Inštitúcie sú tvorené ľuďmi, ktorí sú omylní. Práve preto sa desiatky rokov formuloval právny systém s brzdami a protiváhami, ktorý je korunovaný ústavnou a medzinárodnou ochranou základných práv a slobôd," uvádza sa vo vyhlásení.

Tento systém je podľa signatárov, aj napriek omylom, funkčný a chcú uistiť obyvateľov Slovenska, že využijú všetky právne nástroje, aby tu vládlo právo, morálka i spravodlivosť.

Len "štatista"

Z prostredia vládnej koalície vzišli v poslednom období návrhy na úpravu paragrafu 363 Trestného poriadku, ktorý umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie policajta alebo prokurátora v prípravnom konaní, ak zistí nezákonný postup.

Žilinka sa v tejto súvislosti vyjadril, že v prípade zrušenia paragrafu by bol generálny prokurátor len „štatistom". Objavili sa tiež úvahy o oddelení generálnej a špeciálnej prokuratúry. Úrad špeciálnej prokuratúry totiž momentálne funguje ako súčasť Generálnej prokuratúry SR a špeciálny prokurátor je jedným z námestníkov generálneho prokurátora.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie