• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Sudca Mozner sa ešte nestretol s Kolíkovou, ministerstvo dostatočne nezapája ich združenie do prípravy legislatívy

Sudca Mozner sa ešte nestretol s Kolíkovou, ministerstvo dostatočne nezapája ich združenie do prípravy legislatívy

Nový prezident Združenia sudcov Slovenska si myslí, že sa zmluva o spolupráci s ministerstvom dôsledne neuplatňuje.

7.8.2021 (Webnoviny.sk) - Nový prezident Združenia sudcov Slovenska (ZSS), sudca Najvyššieho súdu SR František Mozner sa ešte nestretol s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí).

Mieni ju však požiadať o stretnutie, predmetom ktorého by boli otázky ďalšej spolupráce združenia s ministerstvom spravodlivosti. Podľa ZSS sa totiž zmluva o spolupráci, ktorú má združenie s rezortom uzavretú, dôsledne neuplatňuje, a to najmä pokiaľ ide o ich zapojenie do procesu prípravy novej legislatívy.

Vyzvali na siahnutie súdnej mapy

Predseda trestnoprávneho kolégia najvyššieho súdu František Mozner sa stal novým prezidentom ZSS na Hlavnom zhromaždení ZSS, ktoré sa konalo 17. júna na Štrbskom Plese. Združenie na ňom tiež vyzvalo ministerku spravodlivosti, aby stiahla návrh novej súdnej mapy.

„Pokiaľ ide o návrh novej súdnej mapy, uplatnili sme k nej konkrétne pripomienky, ktorých súčasťou bola aj požiadavka na jeho stiahnutie a celkové prepracovanie. Na tieto pripomienky sme konkrétnu odpoveď nedostali. Podľa medializovaných informácií sa má spraviť určitá revízia tohto návrhu, do ktorej však nie je ZSS zapojené, a teda, až keď bude nový návrh predstavený, budeme môcť k nemu zaujať postoj,“ skonštatoval Mozner.

Cítil potrebu reštartu

Mozner sa rozhodol kandidovať za nového prezidenta sudcovského združenia pre podporu jednotlivých sekcií ZSS. Cítil aj potrebu určitého „reštartu“ združenia. Vo svojej funkcii sa chce zamerať na zlepšenie komunikácie združenia, a to najmä navonok.

Na Hlavnom zhromaždení ZSS vyzvali predstaviteľov médií na obnovenie komunikácie s orgánmi ZSS. Podľa Moznera je nutná nielen aktualizácia webovej stránky združenia, ale aj zváženie využívania ďalších komunikačných platforiem.

Zintenzívniť chce spoluprácu vo V4

„Mojím zámerom je tiež zintenzívniť spoluprácu s našimi partnerskými asociáciami, hlavne v rámci V4, keďže mnohé výzvy, ktorým justícia v týchto krajinách čelí, sú veľmi podobné, a zároveň zaktivizovať činnosť ZSS aj v Európskej asociácii sudcov, ktorej sme členom, a prostredníctvom nej aj v Medzinárodnej asociácii sudcov,“ povedal nový prezident združenia s tým, že cíti podporu zo strany členov združenia, v ktorom je približne 600 sudcov.

Mozner chce tiež v spolupráci s členmi celorepublikovej rady pripraviť novú víziu smerovania ZSS. Tú by chceli predstaviť na Hlavnom zhromaždení ZSS, ktoré by sa mohlo konať v decembri.

Kritika sudcov podkopáva dôveru

Združenie na zhromaždení na Štrbskom Plese vyzvalo predstaviteľov verejnej moci, aby neporušovali právne relevantné medzinárodné dokumenty o povinnosti vyhnúť sa kritike pri komentovaní rozhodnutí sudcov, ktorá podkopáva nezávislosť a dôveru verejnosti v súdnictvo.

„ZSS neodmieta kritiku rozhodnutí súdov en bloc, a to ani zo strany politikov. Za neprípustné však považuje také ich vyjadrenia, nezriedka majúce až charakter osobných útokov voči konkrétnym sudcom, ktoré v rozpore so všeobecne uznávanými európskymi štandardmi prekračujú hranice prípustnej – odbornej a vecnej kritiky súdnych rozhodnutí, a tak, či už nechtiac alebo i zámerne podkopávajú ich autoritu a tým zároveň ešte viac narúšajú už aj tak výrazne naštrbenú dôveru verejnosti v justíciu,“ vysvetlil Mozner.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie