• Dnes je: Streda 02. decembra 2020 meniny má Bibiána

Sudán odškodní obete terorizmu, Trump ich za odmenu vyškrtne zo zoznamu teroristických krajín

Sudán odškodní obete terorizmu, Trump ich za odmenu vyškrtne zo zoznamu teroristických krajín

Zoznam krajín podporujúcich terorizmus si Spojené štáty americké vedú od roku 1979.

20.10.2020 (Webnoviny.sk) - USA vyškrtnú Sudán zo zoznamu krajín podporujúcich terorizmus. Podmienkou je, že africký štát vyplatí americkým obetiam teroristických útokov a ich rodinám sľúbených 335 miliónov USD. Vyhlásil to v pondelok americký prezident Donald Trump.

Vyhlásenie prichádza dva týždne pred americkými prezidentskými voľbami v čase, keď sa Trumpova administratíva snaží presvedčiť Sudán a ďalšie arabské krajiny, aby sa pripojili k Spojeným arabským emirátom a Bahrajnu, ktoré v posledných mesiacoch nadviazali diplomatické vzťahy s Izraelom. S vyplatením kompenzácií predtým sudánska vláda súhlasila.

Útoky si vyžiadali stovky obetí

„Vynikajúca správa. Nová sudánska vláda, ktorá robí veľký pokrok, súhlasila s vyplatením 335 miliónov USD americkým obetiam terorizmu a ich rodinám. Keď prídu na účet, vyradím Sudán zo zoznamu štátov sponzorujúcich terorizmus,“ napísal Trump na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Bombové útoky na ambasády USA v Keni a Tanzánii si v roku 1998 vyžiadali vyše dvesto životov. K útokom sa prihlásila teroristická organizácia Al-Káida v čase, keď v Sudáne žil jej vodca Usáma bin Ládin.

Na zozname sú štyri krajiny

Vzťahy medzi USA a Sudánom sa zlepšili po zvrhnutí sudánskeho prezidenta Umara al-Bašíra, ktorý krajine vládol 30 rokov. Následne sa sudánska armáda dohodla s predstaviteľmi sudánskej opozície na rozdelení moci. Vyradením zo zoznamu krajín sponzorujúcich terorizmus by sa Sudánu otvoril prístup k zahraničným úverom a pomoci.

Zoznam krajín sponzorujúcich terorizmus USA vytvorili v roku 1979. Označenie za sponzora terorizmu je spojené so sankciami, ktoré fakticky vylučujú akékoľvek transakcie medzi USA a dotknutými krajinami nad rámec humanitárnej pomoci. USA v súčasnosti na zozname vedú štyri krajiny, okrem Sudánu sú to Irán, Severná Kórea a Sýria.

Viac k téme: finančná kompenzácia, odškodnenie obetí, prezidentské voľby v USA, terorizmus

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie