• Dnes je: Utorok 17. júla 2018 meniny má Bohuslav

Súd vydal zatykač na bývalého brazílskeho prezidenta, nasledovali nepokoje a hospitalizácia

Súd vydal zatykač na bývalého brazílskeho prezidenta, nasledovali nepokoje a hospitalizácia

Politika usvedčili z korupcie vlani v júli.

SAO PAULO 6. apríla (WebNoviny.sk) - Brazílsky sudca vydal zatykač na bývalého prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu. Spravil tak len niekoľko hodín po tom, ako najvyšší federálny súd zamietol politikovu žiadosť o to, aby mohol zostať na slobode, kým sa odvolá voči odsúdeniu z korupcie.

Sudca Sergio Moro mu dal 24 hodín na to, aby sa sám prihlásil na polícii v meste Curitiba. Moro uviedol, že dal politikovi takúto možnosť preto, lebo v minulosti bol hlavou krajiny.

Niekoľko minút po tom, ako sudca vydal zatykač, sa pred sídlom neziskovej organizácie Lula Institute v Sao Paule strhli nepokoje medzi podporovateľmi a odporcami politika. Jedného z výtržníkov udreli do tváre a počas pádu do neho narazilo auto, pričom ho museli hospitalizovať. Na miesto dorazila aj polícia.


Luiza Inácia Lulu da Silvu usvedčili z korupcie vlani v júli a v januári verdikt potvrdil aj odvolací súd. Traja sudcovia rozhodli, že porušil zákon prijatím úplatku, a dali mu trest odňatia slobody na dvanásť rokov a jeden mesiac.

V októbri sa v Brazílii uskutočnia prezidentské voľby. Podľa prieskumov verejnej mienky je da Silva zatiaľ favoritom. Prezidentskú funkciu zastával už v rokoch 2003 až 2010.

,

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie