• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Súd potvrdil Radičovi z kauzy vraždy Ernesta Valka trest za usmrtenie komplica

Súd potvrdil Radičovi z kauzy vraždy Ernesta Valka trest za usmrtenie komplica

Stalo sa tak na stredajšom verejnom zasadnutí, keď súd zamietol odvolanie prokurátora aj obžalovaného.

9.8.2023 (SITA.sk) - Najvyšší súd SR potvrdil súhrnný trest 16 a pol roka pre Jozefa Radiča za usmrtenie jeho komplica.

Rozhodnutie odvolacieho súdu je právoplatné. Radič figuruje aj v kauze vraždy prominentného právnika Ernesta Valka, tou sa však ešte len má zaoberať Mestský súd Bratislava I.

Radič požadoval oslobodenie

Radič čelil pôvodne na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) obžalobe pre zločin úkladnej vraždy spáchanej pre osobitný motív, ako aj pre nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami.

Súd však vraždu prekvalifikoval na trestný čin usmrtenia a v marci 2022 uložil obžalovanému súhrnný trest 16 a pol roka väzenia. Prokuratúra voči rozhodnutiu podala odvolanie, rovnako sa odvolal aj Radič, ktorý požadoval oslobodenie.

Odpykáva si 11-ročný trest

Podľa orgánov činných v trestnom konaní Jozef Radič, ktorý si momentálne odpykáva 11-ročný trest za ozbrojenú lúpež, zavraždil v roku 2014 Antona Hupku. Ten sa s obžalovaným údajne podieľal na trestnej činnosti, pričom Radič sa bál vyzradenia z jeho strany

.

ŠTS pritom na prvýkrát obžalobu v tomto prípade odmietol s tým, že prokurátor dostatočne nepreukázal, že by išlo o úkladnú vraždu a vecou sa má zaoberať iný súd. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry však proti rozhodnutiu podal sťažnosť na Najvyšší súd SR, ktorý jej vyhovel.

V kauze vraždy advokáta Valka z roku 2010 bola obžaloba na Radiča podaná v máji 2020 na vtedajší Okresný súd Bratislava I. Druhý obvinený v tomto prípade Jaroslav Klinka uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste, ktorú začiatkom roka 2020 schváli Okresný súd v Pezinku.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Izrael pokračoval v bombardovaní Pásma Gazy po tom, ako USA vetovali rezolúciu OSN o okamžitom prímerí

izrael pokracoval v bombardovani pasma gazy po tom ako usa vetovali rezoluciu osn o okamzitom primeri

9.12.2023 (SITA.sk) - Izraelské bojové lietadlá v noci na sobotu bombardovali Pásmo Gazy vrátane niektorých zmenšujúcich sa kúskov územia na juhu, ktoré Jeruzalem odporučil palestínskym civilistom ako evakuačné oblasti.

Najnovšie bombardovanie prišlo po tom, ako USA vetovali rezolúciu Organizácie Spojených národov požadujúcu okamžité humanitárne prímerie v Gaze napriek tomu, že ju podporila väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.

Zomreli tisíce ľudí

Od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zomrelo viac ako 17 400 ľudí.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ministerstvo však nezverejňuje informácie, koľko obetí tvoria civilisti a koľko bojovníci.

Vojna vypukla po tom, ako Hamas začiatkom októbra vtrhol do južného Izraela a zabil zhruba 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Zodpovednosť za civilné obete v Gaze podľa Izraela nesie hnutie Hamas, pretože civilistov využíva ako ľudské štíty.

USA naďalej odmietajú prímerie

Od prvého decembra, čiže od skončenia niekoľkodňového prímeria, bolo zabitých viac ako 2 200 Palestínčanov.

Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku administratíva amerického prezidenta Joea Bidena naďalej trvalé prímerie odmieta a tvrdí, že by umožnilo Hamasu prežiť a ohrozovať Izrael.


Počasie