• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Súd odsúdil Vaska v kauze Fatime, jeho obhajca nepovažuje rozsudok za správny a zákonný

Súd odsúdil Vaska v kauze Fatime, jeho obhajca nepovažuje rozsudok za správny a zákonný

V minulosti už v kauze padli dva rozsudky, oba však krajské súdy v Trenčíne a v Trnave zrušili.

18.7.2023 (SITA.sk) - Okresný súd v Trenčíne v utorok rozhodol v kauze trenčianskeho baru Fatima a za pokračovací obzvlášť závažný zločin vydierania odsúdil Petra Vaska na trest odňatia slobody v dĺžke 15 rokov. Rozsudok nie je právoplatný, obhajca obžalovaného sa voči nemu priamo na mieste odvolal.

V minulosti padli dva rozsudky

Vaska uznal súd vinným, že násilím prinútil podnikateľa Ondreja Janíčka prepísať bar Fatima pod Trenčianskym hradom na mafiánskeho bossa Petra Čongrádyho.

Podľa samotného Janíčka mal peňažný výnos z prevodu baru ísť bývalej štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti Monike Jankovskej.

V aktuálnom rozsudku súd zrátal Petrovi Vaskovi dovedna štyri skutky vydierania z rokov 2002 - 2006.

Neprimerane dlhé trestné konanie

Samotný obžalovaný na vynesenie rozsudku neprišiel, jeho obhajca Jiří Kučera ho nepovažuje za správny a zákonný.

„Súd ignoroval všetky naše návrhy na vykonanie dokazovania, z ktorých vyplynulo, že páni Janíček a Strelčík sú nedôveryhodné osoby poskytujúce súdu falošné dokumenty,“ krátko zhodnotil Kučera.

Petrovi Vaskovi hrozil trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie, súd mu trest zmiernil vzhľadom na neprimerane dlhé trestné konanie.

Som spokojný s tým, že celá vec je ukončená, rozsudok považujem za prelomový a významný pre Slovensko. Súhlasím s rozhodnutím súdu, avšak mám výhrady k skráteniu trestu pre neúmerne dlhé konanie,“ komentoval rozsudok Janíček.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie