• Dnes je: Pondelok 16. mája 2022 meniny má Svetozár

Súd bude schvaľovať dohodu o vine a treste s bývalým generálnym riaditeľom Váhostavu

Súd bude schvaľovať dohodu o vine a treste s bývalým generálnym riaditeľom Váhostavu

18.9.2020 (Webnoviny.sk) - Špecializovaný trestný súd na pracovisku v Banskej Bystrici vytýčil na prvého októbra verejné zasadnutie s Jánom K., ktorý je stíhaný pre trestný čin zvýhodňovania veriteľa.

Ako pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, súd má rozhodovať o schválení dohody o vine a treste s obvineným.

Niektorých zvýhodňoval na úkor iných

Ján K. pôsobil v minulosti ako generálny riaditeľ spoločnosti Váhostav-SK. Vo funkcii bol od roku 2006 do svojho dovolania v roku 2014.

Prokuratúra ešte v roku 2018 informovala, že dôvodom obvinenia Jána K. je, že pri uhrádzaní platieb jednotlivým veriteľom v období 2012 až 2014 niektorých z nich zvýhodňoval na úkor iných.

Spoločnosť Váhostav, zaoberajúca sa predovšetkým stavebníctvom a spájaná s podnikateľom Jurajom Širokým, sa v minulosti dostala do finančných problémov a nebola schopná vyplácať faktúry subdodávateľom a bankám.

Štát ponúkol odkúpenie pohľadávky

V apríli 2015 napríklad podľa medializovaných informácií dlhoval Váhostav nezabezpečeným veriteľom 104 miliónov eur. V máji 2015 následne súd schválil reštrukturalizačný plán spoločnosti.

Štát nakoniec cez spoločnosť Slovenská reštrukturalizačná ponúkol veriteľom odkúpenie ich pohľadávok voči spoločnosti za polovicu ich hodnoty. Na dohodu pristúpilo 467 subjektov s pohľadávkami v hodnote 26,5 milióna eur.

Viac k téme: dohoda o vine a treste, zvýhodňovanie veriteľa

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie