• Dnes je: Utorok 27. júla 2021 meniny má Božena

Súčasný lockdown podľa Krajčího nezaberá, budú priepustky cez SMS správy ?

Súčasný lockdown podľa Krajčího nezaberá, budú priepustky cez SMS správy ?

Tieto SMS správy by kontrolovali príslušníci polície.

Krajčí chce s odborníkmi prebrať aktuálnu veľmi závažnú epidemickú situáciu. „Situácia začína byť veľmi vážna, napriek všetkým prijatým opatreniam.

Budem sa pýtať, čo v tejto situácii ďalej robiť,“ povedal Krajčí pred rokovaním vlády.

Súčasný lockdown podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího nezaberá.V utorok preto zasadne pandemická komisia.

Pacienti v nemocniciach stále pribúdajú a minister si nie je istý, ako dlho to nemocnice ďalej vydržia.


Podotkol, že od 8. februára bude Slovensko v čiernej fáze, kedy by sme v princípe mali byť úplne uzavretí a fungovať by mala len kritická infraštruktúra.


„Epidemická situácia nasvedčuje, že toto by bol asi správny krok,“ doplnil minister. Túto tému však ešte musí riešiť s odborníkmi a vládou.


Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) po pondelňajšom rokovaní vlády uviedol, že o prípadnom predĺžení núdzového stavu na Slovensku rozhodne vláda v stredu 3. februára. Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) sa bude prihovárať za to, aby sa núdzový stav predĺžil o ďalších 40 dní. „Situácia je veľmi kritická v tých nemocniciach a ten núdzový stav je veľmi dôležitý najmä pre oblasť zdravotníctva,“ povedal Krajčí. Ako dodal, predpokladá, že vláda od 8. februára zavedie ďalší zákaz vychádzania.

Zákaz vychádzania a SMS správy

Krajčí tiež uviedol, že sprísniť by sa mohol aj zákaz vychádzania. Jednou z možností, ktorá by umožňovala zákaz vychádzania porušiť, je forma SMS správ.

Ako vysvetlil, ľudia by zaslali SMS správu vzhľadom na výnimku, ktorú budú požadovať. Centrála im odošle naspäť správu, ktorá im povolí porušiť zákaz vychádzania na určitý čas. Tieto SMS správy by kontrolovali príslušníci polície.


„Momentálne je situácia vážna v tom, že zákaz vychádzania máme, relatívne veľmi striktný, napriek tomu pravdepodobne prevalencia britského variantu je veľmi vysoká,“ povedal minister.


Dodal, že v pondelok prikázal Úradu verejného zdravotníctva, aby okamžite začal so skríningom všetkých PCR testov, ktoré k nim prichádzajú, novými testami. „Aby sme vedeli potvrdiť, kde je problém a zdá sa, že problém tu naozaj máme,“ uzavrel Krajčí.

Remišová s nápadom Krajčího nesúhlasí

Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) vyhlásila, že všetky rozhodnutia súvisiace s predĺžením núdzového stavu od 8. februára zo strany vlády musia byť založené na rozhodnutiach odborníkov či vedcov a samosprávy by mali dostať informácie o nutnosti testovania občanov minimálne sedem dní dopredu, aby mali čas sa pripraviť.


Podľa nej momentálne, pri zvládaní aktuálnej kritickej pandemickej situácie, je spolupráca medzi samosprávami a štátom kľúčová. Zároveň pripomenula potrebu prehodnotenia takzvaného COVID automatu, ktorý je v súčasnosti neaktuálny, a to aj pre šírenie britskej mutácie koronavírusu.

„V COVID automate máme čiernu fázu, o ktorej nikto nepredpokladal, že by platila v celej krajine. Ak sa zapne čierna fáza teraz, tak by mali byť zatvorené všetky podniky okrem kritickej infraštruktúry. Takéto opatrenie nie je v žiadnej inej krajine. Preto treba hovoriť o tom, či je reálne vôbec mať v automate čiernu fázu, kedy zatvárame a vypíname celú krajinu,“ upozornila Remišová s tým, že o tom majú diskutovať najprv odborníci a až následne politici. Osobne si nevie predstaviť, že by bola vypnutá celá ekonomika, keď už teraz sú ekonomické škody veľké. „Ak zavrieme ekonomiku, tak zničíme krajinu. Mnohí malí podnikatelia a živnostníci už teraz doslova nemajú čo do úst,“ dodala Remišová.

Podľa Remišovej je aktuálne dosť priestoru na sprísnenie podmienok, ktoré by zabránili šíreniu koronavírusu. Vie si predstaviť, že by respirátory dostali zadarmo starší a zdravotne zraniteľní ľudia a prípadne tí, ktorí boli pozitívne testovaní. Podobne by mohli ľudia povinne nosiť respirátory v zatvorených priestoroch.


Je však proti nápadu ministra zdravotníctva, aby ľudia posielali SMS správy v prípade, ak by chceli porušiť zákaz vychádzania. Na strane druhej by bolo vhodné podľa nej prehodnotiť podmienky fungovania škôl, keďže v tomto sú opatrenia prísnejšie ako v prípade podnikov. „Treba sa pozerať aj na spoločenské priority a na spoločenské škody,“ podotkla Remišová.


Návod na cestu von z lockdownu COVID automat

Vakcíny proti COVID-19 by sa mohli vyrábať na Slovensku. Krajčí potvrdil, že začali rokovať s Pfizerom a Modernou

Najčastejšie otázky o očkovaní proti COVID-19. Kedy na mňa príde rad a môžem vakcíny kombinovať?

Všetko o vakcínach proti COVID-19. Ktorá je najúčinnejšia a aké sú ich nežiaduce účinky?

Matovič je podľa Szalaya sľubotechna, pracovníci na COVID pracoviskách na príplatky stále čakajú

Očkovanie na Slovensku viazne. Aspoň vakcína funguje, aj keď poriadne bolí, hovoria zdravotníci

Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Koronavírus bude hýbať svetom aj v novom roku, sociológ však očakáva postupnú stabilizáciu


Počasie