• Dnes je: Streda 29. marca 2023 meniny má Miroslav

Sú zastropované ceny elektriny pre domácnosti ohrozené? Štát stále nepodpísal zmluvu so Slovenskými elektrárňami

Sú zastropované ceny elektriny pre domácnosti ohrozené? Štát stále nepodpísal zmluvu so Slovenskými elektrárňami

Dodávky silovej elektriny (tvorí zhruba polovicu koncovej ceny elektriny) za zastropovanú cenu na úrovni 61 eur za megawatthodinu pre domácnosti však nateraz podľa ministerstva ohrozené nie sú.

Zmluvu o dodávke silovej elektriny za zastropovanú cenu pre domácnosti v tomto a budúcom roku medzi štátom a Slovenskými elektrárňami sa nepodarilo podpísať ani počas prvého mesiaca nového roka.

Ako pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa ministra hospodárstva Mária Pavlusík, rokovania naďalej pokračujú.

„So Slovenskými elektrárňami prebiehajú naďalej intenzívne rokovania ohľadom podpisu implementačnej zmluvy pre memorandum o spolupráci medzi Slovenskými elektrárňami, Ministerstvom hospodárstva SR a Ministerstvom financií SR,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa ministra hospodárstva Mária Pavlusík.

Dodávky silovej elektriny (tvorí zhruba polovicu koncovej ceny elektriny – pozn. red.) za zastropovanú cenu na úrovni 61 eur za megawatthodinu pre domácnosti však nateraz podľa ministerstva ohrozené nie sú.

Zastropovaná silová elektrina

„Dávame do pozornosti, že elektrická energia je domácnostiam dodávaná v zmysle memoranda, ktoré bolo zároveň potvrdené Európskou komisiou, ale i na základe schváleného nariadenia vlády o všeobecnom hospodárskom záujme, ktoré zároveň kopíruje podmienky uvedeného memoranda,“ dodala Pavlusík.

Či budú mať domácnosti zastropovanú silovú elektrinu len v tomto, ale aj v budúcom roku, ako je to uvedené v memorande, zatiaľ ministerstvo nekonkretizovalo.

Tretí blok prešiel do energetického spúšťania

Ako koncom vlaňajška povedal minister hospodárstva Karel Hirman, podpísanie zmluvy komplikuje finančná situácia v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. Základným problémom bolo meškanie spustenia komerčnej prevádzky tretieho jadrového bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Slovenské elektrárne v polovici januára už informovali, že tretí blok prešiel do etapy energetického spúšťania. V tejto etape uvádzania do prevádzky sa zvyšuje výkon reaktora v prvom kroku na 5 % a vykonávajú sa ďalšie testy. Simulujú sa aj situácie, ktoré elektráreň v bežnej prevádzke pravdepodobne nikdy nezažije.


Pri zvýšení výkonu reaktora na 20 %, keď sa v parogenerátoroch produkuje už dostatočné množstvo pary, bude prvý turbogenerátor a neskôr aj druhý turbogenerátor prifázovaný k elektrizačnej sústave a do siete začnú tiecť prvé megawatthodiny nízkouhlíkovej elektriny.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

fico a pellegrini su na tom v prieskume doveryhodnosti rovnako najmenej ludi veri matovicovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.

Najmenej dôveryhodný je Matovič

Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.


Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.

Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.

Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?

Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.

Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.


Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.


Počasie