• Dnes je: Štvrtok 28. októbra 2021 meniny má Dobromila, Kevin

Sú lieky pre deti, dôchodcov a ZŤP skutočne zadarmo? KDH upozorňuje, že to nie je tak celkom pravda

Sú lieky pre deti, dôchodcov a ZŤP skutočne zadarmo? KDH upozorňuje, že to nie je tak celkom pravda

Ak vláda hovorí o splnených sľuboch pri liekoch zadarmo, nech zároveň pravdivo povie aj to, ako to reálne funguje v praxi a komunikuje problematiku otvorene.

Lieky zadarmo pre deti dôchodcov a ZŤP nie sú úplne zadarmo. Upozorňuje na to hnutie KDH.

„Od apríla tohto roku štát síce preplatí liek, ale iba do hodnoty najlacnejšieho lieku s danou účinnou látkou, zvyšok musia doplatiť rodičia.

Doplatky na lieky, zdravotnícke potreby alebo dietetické potraviny totiž vláda úplne nezrušila,“ uviedla tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková.

Nezmyselné vekové ohraničenie

Podľa kresťanských demokratov, ak dieťa potrebuje z danej kategórie drahší liek, rodič bude uhrádzať doplatok, akurát bude znížený o sumu, ktorá sa dopláca za najlacnejší liek v príslušnej skupine.

Za nezmysel Kolejáková označuje určenie vekovej hranice detí do 6 rokov pri doplatkoch za lieky. „Nerozumiem, prečo rozdeľujeme deti do skupín od-do, akoby deti nad 6 rokov nebývali choré a nemali nárok na aspoň čiastočnú úľavu z doplatkov,“ zdôraznila.

Marketingové zavádzanie občanov

Opatrenie ovplyvní podľa Kolejákovej svojou účinnosťou od januára 2022 aj dôchodcov a ZŤP pacientov, pretože tí často pri svojich diagnózach nemôžu siahnuť po lacnejších variantoch liekov z kategórie a potrebujú práve ten najdrahší.


„Ak vláda hovorí o splnených sľuboch pri liekoch zadarmo, nech zároveň pravdivo povie aj to, ako to reálne funguje v praxi a komunikuje problematiku otvorene a komplexne, nielen čiastočne. Inak ide len o marketingové zavádzanie občanov,“ uzatvorila Kolejáková.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie