• Dnes je: Pondelok 04. decembra 2023 meniny má Barbora

Štyri krajiny chcú do 11. balíka sankcií voči Rusku zahrnúť aj jadrovú energetiku, ponúkajú sériu výnimiek

Štyri krajiny chcú do 11. balíka sankcií voči Rusku zahrnúť aj jadrovú energetiku, ponúkajú sériu výnimiek

Autori dokumentu poukazujú na to, že krajiny EÚ v ostatnom čase odmietajú spoluprácu s Ruskom v jadrovej sfére.

Poľsko a pobaltské štáty navrhujú zahrnúť ruský sektor jadrovej energetiky do 11. balíka sankcií Európskej únie voči Moskve. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na poľskú rozhlasovú stanicu RMF FM, ktorá má k dispozícii dokument z 30. marca obsahujúci relevantné návrhy smerom k ostatným členským štátom Únie.

Individuálne sankcie

Spomenutý dokument navrhuje individuálne sankcie pre členov predstavenstva ruskej spoločnosti Rosatom prevádzkujúcej jadrové elektrárne, zákaz uzatvárania nových zmlúv s firmou, zákaz investícií do ruského jadrového sektora a zákaz dovozu ruského obohateného uránu.

Séria výnimiek

Tieto štyri krajiny, ktoré už mesiace volajú po sankciách voči Rosatom-u a snažia sa presvedčiť ostatné krajiny EÚ o tom, že majú pravdu, tentoraz ponúkajú sériu výnimiek a prechodných období. Napríklad vypovedanie „operácií, zmlúv a iných dohôd“ s Rosatom-om by podľa nich malo prebiehať postupne, nie však dlhšie dva roky.


Medzi výnimkami by malo byť zahrnuté deväťročné prechodné obdobie pre Maďarsko v súvislosti s dokončením výstavby jadrovej elektrárne Paks s využitím ruských technológií.

Autori dokumentu poukazujú na to, že krajiny EÚ v ostatnom čase odmietajú spoluprácu s Ruskom v jadrovej sfére. Uvádzajú príklad Česka, ktoré v marci minulého roka neumožnilo Rosatom-u zúčastniť sa na tendri na výstavbu novej jadrovej elektrárne. Spomína sa taktiež Fínsko, ktoré v máji toho istého roku odmietlo spolupracovať s ruskou agentúrou ohľadom výstavby jadrového reaktora.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie