• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Študovať sa oplatí, vysokoškolák zarobí v priemere o 630 eur viac ako zamestnanec so strednou školou

Študovať sa oplatí, vysokoškolák zarobí v priemere o 630 eur viac ako zamestnanec so strednou školou

Nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách Európy zamestnanci s vysokoškolským titulom predbehnú vo výške platu pracovníkov so strednou školou.

Nasvedčujú tomu dáta medzinárodného portálu Paylab.com, ktorý vykonal analýzu v 16 štátoch. Medzi nimi aj na Slovensku, kde spoločnosť Profesia analyzovala údaje zo mzdového portálu Platy.sk.

Vysokoškolák od prvé dňa zarába viac

Z výsledkov vyplýva, že rozdiel medzi priemerným platom zamestnanca s vysokoškolským vzdelaním a pracovníka so stredoškolským vzdelaním na Slovensku predstavuje 41 percent. Spoločnosť Profesia o tom informovala v tlačovej správe.

Na Slovensku vysokoškolský absolvent platovo predbehne zamestnanca so stredoškolským vzdelaním a 5-ročnými skúsenosťami v priemere hneď, ako nastúpi do prvého zamestnania.

Priemerný plat vo vekovej kategórii 17 až 24 rokov je u ľudí so stredoškolským vzdelaním približne 1 030 eur, u zamestnancov s ukončeným vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa 1 256 eur.


Študovať sa oplatí

Rokmi sa tento rozdiel ešte zväčšuje. Najväčší náskok majú Slováci s vysokoškolským vzdelaním vo veku od 45 do 54 rokov, a to v priemere o 631 eur.


Vo veku od 35 do 44 rokov dostáva pracovník alebo pracovníčka s titulom viac o 600 eur, nad 55 rokov zarába zamestnanec alebo zamestnankyňa s vysokou školou v priemere viacej o takmer 500 eur.


Platový medián zamestnancov s ukončeným stredoškolským vzdelaním nepresiahne strednú hodnotu platu pracovníka s vysokoškolským vzdelaním ani v jednej vekovej skupine. Ide o hodnotu hrubej mzdy, pri ktorej polovica ľudí zarába menej a polovica, naopak, viac.

Progres platu so stredoškolským vzdelaním

U pracujúceho s titulom mediánový plat začína na hranici 1 200 eur. Najvyššiu mediánovú mzdu dosahujú ľudia so skončenou strednou školou vo vekovej kategórii 25 až 34 rokov, a to 1 165 eur.


Progres platu u ľudí so stredoškolským vzdelaním je na Slovensku výrazný najmä vo veku 25 až 34 rokov. V tomto veku zamestnanci dosahujú v porovnaní s aktuálnymi príjmami mladšieho vekového pásma 20-percentný vzostup.


Rast vidíme aj u zamestnancov v kategórii 35 až 44 rokov. Progres v záporným hodnotách neznamená, že platy u starších ľudí klesajú, len nestúpajú až tak rapídne.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie