• Dnes je: Pondelok 16. septembra 2024 meniny má Ľudmila

Študentská rada vysokých škôl trvá na odvolaní poslankyne Šofranko z rady Fondu na podporu vzdelávania

Študentská rada vysokých škôl trvá na odvolaní poslankyne Šofranko z rady Fondu na podporu vzdelávania

Poslankyňa parlamentu Mária Šofranko (OĽaNO).

Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) trvá na odvolaní poslankyne Národnej rady SR (NR SR) Márie Šofranko (OĽaNO) z rady Fondu na podporu vzdelávania (FnPV). Jej odvolanie považuje ŠRVŠ za jediné možné riešenie.

Poslankyňa Šofranko podľa nich koná protizákonne, pretože je členkou Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, do ktorého kompetencií spadá i kontrola FnPV.

Šofranko tiež podľa ŠRVŠ urazila jej právoplatne zvolených nominantov v rade FnPV. ŠRVŠ to uviedla v tlačovej správe.

Apelujú na Hegera

Rada argumentuje tým, že Šofranko zneužila svoju pozíciu poslankyne a v mene svojho politicky motivovaného cieľa obišla všetky nastavené procesy.


Tiež tvrdí, že za účelom zastavenia vymenovania kandidáta, ktorý sa v platnom výberovom konaní na post riaditeľa FnPV umiestnil na prvom mieste, poslankyňa zastrašovala počas zasadnutí rady Fondu nominantov ŠRVŠ.


„Pani poslankyňa Šofranko sa vyjadrila, že nemá problém odstúpiť. Kde je teda problém? Na čo čakáme? Ak má táto vláda v záujme počúvať mladých ľudí, prečo je taký problém odvolať jednu pani poslankyňu, ktorej pozícia je z právneho hľadiska stret záujmov?” pýta sa predsedníčka ŠRVŠ Zuzana Hozlárová.

ŠRVŠ apeluje na povereného ministra financií a predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽaNO), aby Šofranko odvolal. Trvá tak na svojej požiadavke z 25. januára.

Pripomínajú sa každý týždeň


Podľa Hozlárovej sa premiérovi pripomínajú každý týždeň a mienia v tom vytrvať, až kým nedokáže, že mu záleží na názore študentstva. Šofranko bola do Rady FnPV vymenovaná minulý rok vtedajším ministrom financií Igorom Matovičom (OĽaNO).

Podľa ŠRVŠ boli počas výberového konania na post riaditeľa vo Fonde na podporu vzdelávania jej nominanti Martin Mlynár, Matej Šuránek a Filip Šuran sústavne vystavení spochybňovaniu ich postavenia zo strany poslankyne Šofranko.


Títo nominanti tiež boli krivo obviňovaní a na zasadnutiach rady Fondu čelili osobným útokom. Rada vyjadrila pohoršenie nad týmto prístupom zo strany nominantov ministrov školstva a financií.


Od poslankyne Šofranko požadovala verejné i písomné ospravedlnenie. Rovnako požadovala, aby bola predsedom vlády, ktorý je aj povereným ministrom financií, odvolaná z funkcie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Španieli nechcú masový turizmus, až tretina obyvateľov sa sťažuje na príliš veľa zahraničných návštevníkov

spanieli nechcu masovy turizmus az tretina obyvatelov sa stazuje na prilis vela zahranicnych navstevnikov

16.9.2024 (SITA.sk) - Tretina ľudí v Španielsku tvrdí, že ich miestna oblasť má príliš veľa medzinárodných návštevníkov. Ako referuje web The Guardian, vyplýva to z celoeurópskeho prieskumu, ktorý zistil, že väčšina ľudí na kontinente nechce nadmerný turizmus.

Na problém masového turizmu upozorňujú viaceré európske lokality ako Benátky, Barcelona, Santorini či Kanárske ostrovy.

Negatívny názor na zahraničných návštevníkov

Prieskum v Dánsku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Španielsku, Švédsku a Spojenom kráľovstve zistil, že Španielsko je krajinou, ktorá tento problém pociťuje najviac, pričom 32 % respondentov uviedlo, že v ich oblasti je teraz príliš veľa zahraničných cestujúcich. Približne 28 % ľudí v Španielsku tiež prejavilo negatívny názor na zahraničných návštevníkov.

Pre porovnanie, vo Francúzsku 18 % opýtaných ľudí uviedlo, že majú pocit, že tam, kde žijú, je príliš veľa medzinárodných turistov a 16 % uviedlo, že majú zlú mienku o zahraničných návštevníkoch. Zodpovedajúce čísla v Taliansku boli 16 % a 11 % a v Nemecku to bolo 13 % a 14 %.

Krátkodobé dovolenkové prenájmy

Pripisujú mu to, že preň existuje menej možností bývania pre miestnych a "nafukuje" to výšku nájomného a ceny nehnuteľností na takú úroveň, akú si mnohí obyvatelia nemôžu dovoliť.

Prieskum ukázal, že viac ako tretina Španielov (37 %) mala pocit, že sektor krátkodobých dovolenkových prenájmov prináša viac škody ako úžitku a 45 % uviedlo, že má naň negatívny názor.

V Spojenom kráľovstve malo 33 % negatívny názor na tento sektor, nasledovalo 30 % v Taliansku, 28 % vo Francúzsku, 24 % v Dánsku a 21 % v Nemecku. Názory na hotelový priemysel však boli vo všetkých skúmaných krajinách veľmi priaznivé - pohybovali sa od 69 % do 73 %.


Počasie