• Dnes je: Sobota 04. decembra 2021 meniny má Barbora

Študenti vyzvali premiéra k dobrovoľnému vzdaniu sa vysokoškolského titulu

Študenti vyzvali premiéra k dobrovoľnému vzdaniu sa vysokoškolského titulu

Zo schválenej novely vyplýva, že odnímanie vysokoškolských titulov sa zverí do pôsobnosti školy pod princípom „kto udeľuje, ten odníma“.

Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) vyzýva predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO), aby sa dobrovoľne vzdal vysokoškolského titulu tak, ako avizoval hneď po nadobudnutí účinnosti novely zákona. V tlačovej správe o tom informovala podpredsedníčka pre vzťahy s verejnosťou ŠRVŠ Ema Petriková.

ŠRVŠ vo svojom stanovisku ocenila prijatie novely zákona o vysokých školách, ktorú vo štvrtok odsúhlasilo 110 zo 112 prítomných poslancov.

Ako zástupcovia rady podotkli, vysoké školy nemôžu odobrať titul, ktorý bol udelený pred rokom 2021, no vysokoškolského titulu sa môže vzdať každý jednotlivec sám.

Výzva študentov

Študentská rada zároveň vyzvala k dobrovoľnému vzdaniu sa akademických titulov aj ostatných členov vlády, poslancov parlamentu a všetkých politikov, ktorí vedia, že pri písaní záverečnej práce podvádzali.


„Vyšlite signál mladým ľuďom a celej spoločnosti, že aj politici vedia vyvodiť osobnú zodpovednosť a že titul má byť výsledkom poctivej práce, a nie podvodov,“ píšu.

Česká úprava

Prijatá novela je inšpirovaná českou právnou úpravou a účinnosť nadobudne 1. januára 2021. Právna úprava stanovuje, že konanie o neplatnosti štátnej skúšky alebo jej súčasti nemožno začať voči osobe, ktorá získala vysokoškolské vzdelanie pred 1. januárom 2021.


A to aj v prípade udelenia akademického titulu, titulu docent ako aj pri podaní návrhu na odvolanie profesora. Zo schválenej novely vyplýva, že odnímanie vysokoškolských titulov sa zverí do pôsobnosti školy pod princípom „kto udeľuje, ten odníma“.


Ospravedlnenie študentom


Denník N 16. júla informoval, že Matovič vo svojej diplomovej práci odpísal dve knihy a v roku 1998 ju odovzdal ako svoje dielo. Premiér vtedy vo svojom statuse na sociálnej sieti uviedol, že by pre medializované informácie o jeho diplomovke mal prísť o titul.


Doplnil, že zo svojej funkcie odstúpi „hneď, ako splní všetko, čo ľuďom pred voľbami sľúbil“. Na záver sa ospravedlnil všetkým poctivým študentom, ktorí dokázali vyštudovať bez jediného odpisovania, našepkávania a iných „fintičiek“.


Problém so záverečnou prácou mal aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Denník N totiž 13. júla informoval, že Gröhling mal získať svoj magisterský titul pochybným spôsobom, keďže jeho diplomová práca je podľa média kompilátom s prvkami plagiátu.


Gröhling mal navyše podľa denníka v čase škandálu diplomovej práce Kollára požiadať Paneurópsku vysokú školu, aby stiahla jeho práce z webu knižnice. Minister aj vysoká škola to vtedy popreli.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie