• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Stredná dĺžka života v Európskej únii opäť vlani poklesla. Ktoré krajiny sú na tom najlepšie?

Stredná dĺžka života v Európskej únii opäť vlani poklesla. Ktoré krajiny sú na tom najlepšie?

Stredná dĺžka života žien bola aj v roku 2021 vyššia ako u mužov.

20.3.2023 (SITA.sk) - V roku 2021 bola očakávaná dĺžka života pri narodení v Európskej únii (EÚ) 80,1 roka. Predtým v roku 2019 dosiahla stredná dĺžka života pri narodení 81,3 roka, ale potom v roku 2020 klesla na 80,4 (-0,9 roka) a v roku 2021 sa ďalej znížila (-0,3 roka v porovnaní s rokom 2020).

Bolo to pravdepodobne spôsobené náhlym zvýšením úmrtnosti v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Ženy sa dožívajú viac

Stredná dĺžka života žien bola aj v roku 2021 vyššia ako u mužov, a to 82,9 roka v porovnaní so 77,2 roka u mužov. V porovnaní s rokom 2020 sa stredná dĺžka života žien aj mužov znížila o 0,3 roka.

Od roku 2002, čo bol prvý rok, za ktorý boli dostupné údaje o strednej dĺžke života u všetkých členov EÚ, do roku 2021 sa stredná dĺžka života pri narodení v EÚ zvýšila o 2,5 roka, zo 77,6 na 80,1 roka. Nárast bol dva roky u žien a 2,9 roka u mužov.

Na celoštátnej úrovni bola najvyššia stredná dĺžka života pri narodení zaznamenaná v Španielsku (83,3 roka), Švédsku (83,1 roka), Luxembursku a Taliansku (zhodne 82,7 roka), naopak, najnižšia bola v Bulharsku (71,4 roka), Rumunsku (72,8 rokov) a Lotyšsku (73,1 roka).

V regiónoch vedie Madrid

Regiónom s najvyššou strednou dĺžkou života pri narodení v EÚ bol Madrid (85,4 roka), nasledovaný španielskou Navarrou (84,8 roka) a fínskym regiónom Alandy (84,6 roka).

Nasledoval španielske autonómne spoločenstvo Kastília a León a talianska autonómna provincia Trento s 84,3, resp. 84,2 roka, za ktorými sa umiestnil švédsky Štokholm (84,1 roka) a ďalšie tri španielske regióny - Kantábria, Baskicko (oba 84,0 roka) a Galícia (83,9 roka).

Na druhej strane regióny s najnižšou strednou dĺžkou života pri narodení v EÚ boli všetky v Bulharsku, kde sa interval pohyboval od 69,7 po 71,2 roka. Nasledoval francúzsky zámorský región Mayotte (71,5), severovýchod (72,0) a juhovýchod v Rumunsku, severná časť Maďarska a juhozápad Bulharska (zhodne po 72,1).

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenská ekonomika bude v tomto roku rásť, očakávajú analytici, ale rast môže oslabovať spotreba domácností

slovenska ekonomika bude v tomto roku rast ocakavaju analytici ale rast moze oslabovat spotreba domacnosti

7.6.2023 (SITA.sk) - Slovenskej ekonomike sa v prvom štvrťroku napokon darilo lepšie než ukazoval rýchly odhad. Oproti predchádzajúcemu kvartálu vzrástla o 0,3 %, pričom pôvodne to bolo 0,2 %. Medziročne tak rast dosiahol 1 %.

„Domáca spotreba podľa očakávaní oslabila, prepad bol však o niečo väčší než sa očakávalo. Naopak, smerom nahor bola ekonomika takmer výhradne tlačená zahraničným dopytom,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Podľa neho je možné očakávať celoročný rast ekonomiky.

Rozhodne druhá polovica roka

„Odhadovaný rast pre rok 2023 na úrovni 1,5 % medziročne sa tak ukazuje ako realistický scenár,“ skonštatoval Horňák.

Kľúčovým pre celoročný výsledok však bude podľa neho zvyšok roka, najmä jeho druhá polovica, kde predpokladá Slovenská sporiteľňa najvýraznejšiu akumuláciu investícií z európskych zdrojov.

„Ich schopnosť absorpcie tak môže zásadne ovplyvniť rast v nasledujúcich kvartáloch, keďže ich vnímame ako hlavný zdroj rastu v tomto roku,“ uviedol Horňák.

Úspory ľudí narážajú na limity

Posledné mesačné dáta naznačujú ďalší výraznejší pokles spotreby domácností, keďže úspory ľudí narážajú na svoje limity, a preto by negatívny príspevok k rastu mohol byť podľa analytika citeľnejší.

Rozbeh zahraničného dopytu Slovenská sporiteľňa predpokladá najmä v závere tohto roka, čo však bude silne závisieť od ekonomickej situácie u našich najvýznamnejších obchodných partnerov, najmä Nemecka, ktoré sa v úvode tohto roka prepadlo do technickej recesie.

„V prípade, že bude táto recesia trvať dlhšie, či sa ukáže aj v iných európskych krajinách, dostane sa pod tlak aj výkon slovenského hospodárstva,“ uzavrel Horňák.

Domácnosti zreálnili spotrebu

To, že slabnúca domáca spotreba bude brániť zrýchleniu ekonomického rastu na Slovensku, si myslí aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.


Slovenské domácnosti po prekvapivo silnej spotrebe v závere roka, ktorá išla na úkor ich úspor, boli už v úvode roka nútené svoju spotrebu zreálniť, akceptovať rekordne vysoký rast cien a pokles svojich reálnych príjmov.


„A hoci sa v druhej polovici roka najskôr obnoví mierny rast reálnych príjmov, nevyhnutná korekcia rekordne nízkej miery úspor zo záveru minulého roka bude brániť masívnemu zotaveniu spotreby, ktorá by mala byť i naďalej nižšia ako v rovnakom období minulého roka,“ uviedol Koršňák.

Výhľad na rast HDP nemenia

Vývoj ekonomiky v úvode roka sa zásadnejšie nelíšil od očakávaní UniCredit Bank a tak zatiaľ nemenia ani svoj výhľad na celoročný rast HDP.

„Naďalej očakávame, že rast HDP sa v tomto roku zvoľní z minuloročných 1,7 % na 1 %. Smerom k záveru roka by sa však ekonomický rast mal predsa len postupne zotavovať, čo sa prejaví aj na zrýchlení medziročného rastu HDP v budúcom roku, podľa našich odhadov na 2,3 %,“ dodal Koršňák.


Počasie