• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Strážca TANAP-u vo výške 1 600 metrov našiel telo medvedice, pravdepodobne chcela uniknúť pred párením

Strážca TANAP-u vo výške 1 600 metrov našiel telo medvedice, pravdepodobne chcela uniknúť pred párením

Keďže práve v tomto období vrcholí medvedia ruja, dá sa predpokladať, že medvedica prišla o život počas toho, ako sa pokúšala uniknúť pred samcom, ktorý sa s ňou chcel páriť.

Zrejme po páde lavínovým žľabom uhynula medvedica, ktorej telo objavil jeden zo strážcov v oblasti Javorovej doliny vo Vysokých Tatrách. Ako informovala Správa Tatranského národného parku, medvedica ležala v nadmorskej výške približne 1 600 metrov. Jej lebka ostane súčasťou depozitára Múzea TANAPu v Tatranskej Lomnici.

Stret s iným medveďom

Pozornosť strážcu ešte počas víkendu najprv upútal prenikavý zápach, ktorý sa šíril vyschnutým korytom lavínového žľabu pod Muráňom. „Naše domnienky o tom, že by sa neďaleko mohol nachádzať kadáver, potvrdil krúžiaci krkavec i obhliadka terénu,“ uviedol vedúci oddelenia strážnej služby Správy TANAPu Róbert Javorský.

Zhruba dvesto metrov nad miestom nálezu medvedice sa nachádzali kusy srsti. To mohlo podľa Javorského nasvedčovať tomu, že na starom lesníckom chodníku sa medvedica stretla s iným medveďom.

Medvedia ruja

„Keďže práve v tomto období vrcholí medvedia ruja, dá sa predpokladať, že medvedica prišla o život počas toho, ako sa pokúšala uniknúť pred samcom, ktorý sa s ňou chcel páriť,“ naznačil.


Jej vek odhadol vedúci oddelenia strážnej služby na približne päť rokov. S istotou to však určia až kraniometrické merania. „Hlava medvedice skončila v laboratóriu Výskumnej stanice a Múzea TANAPu v Tatranskej Lomnici, kde už zoologička odobrala vzorky na prípadné DNA analýzy. Lebka ostane súčasťou depozitára,“ uviedla Správa TANAPu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie