• Dnes je: Štvrtok 21. októbra 2021 meniny má Uršuľa

Stratégia testovania na prítomnosť koronavírusu sa zásadne zmení. Kde bude treba aký druh testu?

Stratégia testovania na prítomnosť koronavírusu sa zásadne zmení. Kde bude treba aký druh testu?

Negatívny PCR test bude naďalej nutný hlavne pre pendlerov

Podľa nového nastavenia COVID automatu budú mať prevádzkari reštaurácií, barov a rôznych iných služieb možnosť zvoliť si, akým protokolom sa budú pri prijímaní zákazníkov riadiť. Môžu si zvoliť jednu z troch možností.

Najbenevolentnejšie pravidlá budú platiť v tých prevádzkach, v ktorých sa budú môcť stretávať len zaočkovaní ľudia. O niečo prísnejšie pravidlá budú musieť dodržiavať prevádzkari v rámci takzvaného OTP protokolu (skratka očkovaní, testovaní, prekonali ochorenie).

Základný protokol má najprísnejšie pravidlá, obmedzuje počet osôb, rozostupy aj iné detaily. Prevádzkari zároveň okrem toho, že si budú môcť vybrať, ktorý protokol chcú využívať, budú mať tiež možnosť protokoly kombinovať, a to aj počas jedného dňa.

Tri protokoly

Túto myšlienku pred novinármi predostrel Matej Mišík, riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz (IZA). Pripomenul však, že v každej prevádzke bude musieť byť jasne definované, akým protokolom sa v ktorom čase riadi.

Detaily implementácie určí vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá by mala byť známa do konca týždňa. Najdôležitejšie však podľa Mišíka pri určovaní si, ktorým protokolom sa tá-ktorá reštaurácia riadi, bude nemiešať skupiny navzájom.


Konkrétne to znamená, že napríklad jedna bohoslužba bude iba pre zaočkovaných, ďalšia poobede bude fungovať v režime OTP. „To neprekáža, ale musí to byť deklarované a musí to byť kontrolované pre tú skupinu ľudí, čo tam vojde,“ dodal Mišík.

Očkovaní, testovaní, prekonaní

Je vysoko pravdepodobné, že mnohé služby si zvolia možnosť fungovať podľa protokolu OTP, nakoľko ide o kompromis, pri ktorom sa bude väčšina zákazníkov cítiť bezpečne.


Za plne zaočkovaného človeka sa bude pokladať osoba, ktorá pred najmenej 14 dňami dostala druhú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19, prípadne najmenej pred 21 dňami dostala prvú v rámci jednodávkovej schémy očkovania.

Zaočkovaná je tiež osoba, ktorá dostala prvú dávku pred najmenej 14 dňami a zároveň pred najviac 180 dňami prekonala ochorenie COVID-19. Za osobu, ktorá prekonala COVID-19, sa považuje človek s potvrdením nie starším ako 180 dní.


Čo sa týka testovanej osoby, v rámci OTP protokolu sa bude môcť pri využívaní služieb preukázať najviac 24 hodín starým negatívnym antigénovým testom alebo najviac 72 hodín starým PCR testom.

Antigénový test

Najväčší praktický problém zrejme nastane v súvislosti s testovaním, nakoľko mobilných testovacích miest (MOM) je už pomerne málo.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) v utorok oznámil, že antigénové testy sa budú robiť celkovo v 68 nemocniciach.


Minister verí, že od pondelka 16. augusta budú testovacie centrá fungovať vo všetkých. Za takýto antigénový test sa bude platiť manipulačný poplatok päť eur, pričom počet testov na osobu nebude obmedzený.


Naďalej budú fungovať aj komerčné MOM-ky, ktoré si však cenu testovania stanovia samostatne. Čo sa týka PCR testov, ich cena regulovaná nebude minimálne do konca leta, následne sa touto otázkou podľa Lengvarského bude zaoberať koalícia.

PCR test

„V niektorých prevádzkach bude potrebný PCR test, ale hlavne sa to týka pendlerov,“ uviedol pre portál vZdravotníctve.sk minister Lengvarský s tým, že ďalšie detaily budú uvedené v už spomínanej pripravovanej vyhláške.


Momentálne je negatívny test potrebný iba pre pendlerov, ktorí nie sú podľa aktuálne platnej vyhlášky považovaní za plne zaočkovaných. PCR testy si laboratória či iné testovacie miesta naceňujú podľa seba. Ceny sa pohybujú od 36 do 89 eur.

Okrem režimu na hraniciach sa PCR test vyžaduje napríklad aj v nemocnici v rámci predoperačného vyšetrenia. Minister však vysvetlil, že v takom prípade je plne hradený štátom, rovnako ako v prípade indikácie nakazenia sa koronavírusom.


Plne hradený PCR test majú aj ľudia, ktorí sa stretli s nakazeným, teda kontakty, a tiež deti pri nástupe do detských táborov. Čo sa týka testovania na školách, zatiaľ sa budú používať kloktacie testy, ktoré „ešte ministerstvo má“.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie