• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Stíhačky MiG-29 už chránia oblohu nad Charkovom, uviedla Kondratjuková v slovenskom parlamente

Stíhačky MiG-29 už chránia oblohu nad Charkovom, uviedla Kondratjuková v slovenskom parlamente

Olena Kondratjuková tiež zdôraznila, že Ukrajina navrhla svoj vlastný mierový vzorec, ktorý sa začína stiahnutím ruských síl.

29.3.2023 (SITA.sk) - Oblohu nad ukrajinským Charkovom už chránia štyri slovenské stíhačky. „V mene všetkých Ukrajincov, ktorých životy chráni letectvo, vám patrí veľké ďakujem," povedala v stredu podpredsedníčka Najvyššej rady Ukrajiny Olena Kondratjuková vo svojom vystúpení v Národnej rade SR.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zároveň sa niekoľkokrát poďakovala Slovensku za všetku humanitárnu pomoc, zbrane a ďalšie vybavenie, ktoré poskytla Ukrajine a tiež za to, že Ukrajinu podporuje aj na medzinárodnej úrovni. Zdôraznila, že Ukrajina navrhla svoj vlastný mierový vzorec, ktorý sa začína stiahnutím ruských síl. Najvyššia rada Ukrajiny (Verchovna rada Ukrajiny) je ukrajinský jednokomorový parlament.

Smer-SD podáva trestné oznámenie na členov vlády za zaslanie migov Ukrajine, podľa Fica hrubo porušili Ústavu SR


Opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) v pondelok plánuje podať trestné oznámenie na členov vlády v súvislosti s darovaním stíhačiek MiG-29 Ukrajine.


Trestné oznámenie sa má týkať podozrenia zo zneužívania právomoci verejného činiteľa, porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku a sabotáže.


Uviedol to šéf Smeru-SD Robert Fico v nedeľnej diskusnej relácii Na telo na Markíze.

Ani sto amerických helikoptér nič nezmení

Fico je presvedčený, že poverená vláda Eduarda Hegera nemala kompetencie na to, aby mohla schváliť darovanie stíhačiek a konala protiústavne.


Na Facebooku v nedeľu večer napísal, že ani sto amerických helikoptér nič nezmení na tom, že naše stíhačky boli na Ukrajinu darované hrubým porušením Ústavy SR.

„Pre nás táto téma ani náhodou neskončila a budeme trvať na jej kvalifikovanom prešetrení, keďže na Slovensku nie je jeden jediný súdny právnik, ktorý by tvrdil, že to odvolaná Hegerova vláda mohla spraviť,“ uviedol.

Šeligova predpoveď procesu

Nezaradený poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) na sociálnej sieti napísal, že aj bez vešteckej gule si trúfa povedať, že o pár hodín po podaní trestného oznámenia generálny prokurátor Maroš Žilinka vyhlási, že sa tým budú zaoberať a vyšetrovať, o pár dní alebo týždňov začne trestné stíhanie, ktoré nebude viesť nikam a krátko po voľbách bude bude zastavené.


„Fakt, že Žilinka s Ficom takto pravdepodobne ovplyvnia voľby, mnohým nevadí. On sa bude zaklínať ‚zákonnosťou‘, Fico mierom a mnohí politici budú radšej ticho, lebo nie je populárne sa ozvať. Aj keď som častokrát sám, ktorý poukazuje na prešľapy Žilinku a Fica, nebudem ani teraz mlčať,“ uviedol Šeliga.

Zároveň dodal, že kým sa bude u nás diať táto fraška, slovenské migy zachránia na Ukrajine stovky životov a zostrelia desiatky ruských útočných rakiet.


Odovzdanie migov Ukrajine schválila vláda 17. marca. Ukrajina získala od Slovenska desať modernizovaných stíhačiek MiG-29, tri nemodernizované a dlhodobo odstavené migy a dve batérie protileteckého systému KUB. Poverený minister obrany Jaroslav Naď informoval, že za staré migy máme od USA ponuku za približne 660 miliónov vo forme nových vrtuľníkov s príslušenstvom a množstvom sofistikovaných rakiet. K tomu máme dostať v hotovosti približne 200 miliónov z Európskeho mierového nástroja za migy a 50 miliónov za systém KUB. Celková výška kompenzácie tak podľa jeho slov prekročí 900 miliónov eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie