• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Stiahnutie Wagnerovcov z Bachmutu by mohlo byť „zlomovým bodom“, tvrdí Ukrajina

Stiahnutie Wagnerovcov z Bachmutu by mohlo byť „zlomovým bodom“, tvrdí Ukrajina

Čerevatyj tvrdí, že „neuveriteľné straty“ si Wagnerovci spôsobili sami, pretože „sa správali hlúpo a neustále útočili na ľudí“.

5.5.2023 (SITA.sk) - Rozhodnutie žoldnierskej Wagnerovej skupiny stiahnuť sa na budúcu stredu z Bachmutu by mohlo byť „zlomovým bodom“ v bojoch o toto východoukrajinské mesto. V rozhovore pre spravodajskú televíziu CNN to povedal hovorca ukrajinských ozbrojených síl Serhij Čerevatyj.

Ak nezmenia svoju logiku a nedokážu doplniť zásoby, myslím si, že to možno považovať za zlomový bod v boji o Bachmut. Títo (Wagnerovci) sú kľúčovou silou, ktorá bojovala o Bachmut. Deväť mesiacov tam mali väčšinu času monopol,“ povedal Čerevatyj.

Spor o dodávky munície

Dôvodom stiahnutia sa Wagnerovcov je spor s ruským ministerstvom obrany o dodávky munície a veľké personálne straty. Mecenáš skupiny Jevgenij Prigožin uviedol, že jeho sily súhlasili so zotrvaním v Bachmute do 10. mája, aby Rusko mohlo v utorok osláviť Deň víťazstva. Následne podľa neho odovzdajú pozície príslušníkom ruskej armády a stiahnu sa do logistických centier.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Čerevatyj tvrdí, že „neuveriteľné straty“ si Wagnerovci spôsobili sami, pretože „sa správali hlúpo a neustále útočili na ľudí“ a Prigožin chce odísť, pretože Wagnerovci sú v Bachmute blízko k zničeniu.

Vysoké straty Wagnerovcov

Ak budú straty Wagnerovcov naďalej také vysoké ako doteraz, sto alebo viac ľudí denne, a nebudú vedieť nájsť spôsob, ako doplniť svoj personál, Wagnerovci budú pri Bachmute zničení,“ povedal Čerevatyj a dodal, že „veľká väčšina“ zo 137 ruských vojakov zabitých v oblasti Bachmutu počas ostatného dňa boli žoldnieri z Wagnerovej skupiny.

Práve preto chce Prigožin odísť alebo sa pokúsi odísť, pretože ak bude táto dynamika pokračovať, je to otázka týždňov,“ poznamenal Čerevatyj a podotkol, že Prigožin „klamal“ o nedostatku munície pre svojich bojovníkov.

Čerevatyj povedal, že očakáva, že počet útokov proti ukrajinským silám v Bachmute sa zníži, ak Wagnerovci odídu, pretože bežné ruské sily by neboli schopné „plytvať personálom“ tak ako Wagnerovci.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie