• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Stellantis od apríla dočasne ruší víkendovú zmenu, niektorí zamestnanci prídu o prácu

Stellantis od apríla dočasne ruší víkendovú zmenu, niektorí zamestnanci prídu o prácu

Nový projekt súvisí s investíciou vo výške 180 miliónov eur a novým projektom, ktorý prinesie mnohé technické novinky.

Trnavská automobilka Stellantis prerušuje od 1. apríla výrobu na víkendovej zmene. Dôvodom je transformácia výroby, ktorá súvisí s prípravou nového výrobného programu automobilky.

Trojzmenná prevádzka

Na víkendovej zmene pracuje podľa hovorcu automobilky Michala Niča 773 zamestnancov, všetci dostali ponuku na prácu v trojzmennej prevádzke, na novom projekte, alebo na vyslanie do iného závodu skupiny Stellantis. Niektorú z ponúknutých príležitostí využila viac ako polovica z týchto zamestnancov.

„Ide o dočasné riešenie na obdobie, počas ktorého implementujeme technické modifikácie a spustíme výrobu nových modelov. Rozhodnutiu predchádzalo intenzívne rokovanie so sociálnymi partnermi a spolu sme zvažovali viaceré alternatívy,“ povedal o prerušení výroby na víkendovej zmene Michal Nič.

So zamestnancami, ktorí z rôznych dôvodov ponúknuté pracovné možnosti neakceptovali, automobilka rozviaže pracovný pomer. Dostanú odstupné podľa odpracovaných rokov a budú im vyplatené aj variabilné zložky mzdy nad rámec platnej kolektívnej zmluvy.

Technické novinky

Nový projekt súvisí s investíciou vo výške 180 miliónov eur a novým projektom, ktorý prinesie mnohé technické novinky. Tie si vyžadujú modifikáciu výrobných liniek, úpravu pracovných postov a inštaláciu zariadení.

Nevyhnutným predpokladom pre zabezpečenie týchto aktivít je transformácia výroby v trnavskej automobilke, aby bol vytvorený dostatočný časový priestor na prípravu nového veľkokapacitného projektu. Postupný začiatok výroby nových modelov segmentu B je naplánovaný na začiatok roku 2024.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenská ekonomika bude v tomto roku rásť, očakávajú analytici, ale rast môže oslabovať spotreba domácností

slovenska ekonomika bude v tomto roku rast ocakavaju analytici ale rast moze oslabovat spotreba domacnosti

7.6.2023 (SITA.sk) - Slovenskej ekonomike sa v prvom štvrťroku napokon darilo lepšie než ukazoval rýchly odhad. Oproti predchádzajúcemu kvartálu vzrástla o 0,3 %, pričom pôvodne to bolo 0,2 %. Medziročne tak rast dosiahol 1 %.

„Domáca spotreba podľa očakávaní oslabila, prepad bol však o niečo väčší než sa očakávalo. Naopak, smerom nahor bola ekonomika takmer výhradne tlačená zahraničným dopytom,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Podľa neho je možné očakávať celoročný rast ekonomiky.

Rozhodne druhá polovica roka

„Odhadovaný rast pre rok 2023 na úrovni 1,5 % medziročne sa tak ukazuje ako realistický scenár,“ skonštatoval Horňák.

Kľúčovým pre celoročný výsledok však bude podľa neho zvyšok roka, najmä jeho druhá polovica, kde predpokladá Slovenská sporiteľňa najvýraznejšiu akumuláciu investícií z európskych zdrojov.

„Ich schopnosť absorpcie tak môže zásadne ovplyvniť rast v nasledujúcich kvartáloch, keďže ich vnímame ako hlavný zdroj rastu v tomto roku,“ uviedol Horňák.

Úspory ľudí narážajú na limity

Posledné mesačné dáta naznačujú ďalší výraznejší pokles spotreby domácností, keďže úspory ľudí narážajú na svoje limity, a preto by negatívny príspevok k rastu mohol byť podľa analytika citeľnejší.

Rozbeh zahraničného dopytu Slovenská sporiteľňa predpokladá najmä v závere tohto roka, čo však bude silne závisieť od ekonomickej situácie u našich najvýznamnejších obchodných partnerov, najmä Nemecka, ktoré sa v úvode tohto roka prepadlo do technickej recesie.

„V prípade, že bude táto recesia trvať dlhšie, či sa ukáže aj v iných európskych krajinách, dostane sa pod tlak aj výkon slovenského hospodárstva,“ uzavrel Horňák.

Domácnosti zreálnili spotrebu

To, že slabnúca domáca spotreba bude brániť zrýchleniu ekonomického rastu na Slovensku, si myslí aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.


Slovenské domácnosti po prekvapivo silnej spotrebe v závere roka, ktorá išla na úkor ich úspor, boli už v úvode roka nútené svoju spotrebu zreálniť, akceptovať rekordne vysoký rast cien a pokles svojich reálnych príjmov.


„A hoci sa v druhej polovici roka najskôr obnoví mierny rast reálnych príjmov, nevyhnutná korekcia rekordne nízkej miery úspor zo záveru minulého roka bude brániť masívnemu zotaveniu spotreby, ktorá by mala byť i naďalej nižšia ako v rovnakom období minulého roka,“ uviedol Koršňák.

Výhľad na rast HDP nemenia

Vývoj ekonomiky v úvode roka sa zásadnejšie nelíšil od očakávaní UniCredit Bank a tak zatiaľ nemenia ani svoj výhľad na celoročný rast HDP.

„Naďalej očakávame, že rast HDP sa v tomto roku zvoľní z minuloročných 1,7 % na 1 %. Smerom k záveru roka by sa však ekonomický rast mal predsa len postupne zotavovať, čo sa prejaví aj na zrýchlení medziročného rastu HDP v budúcom roku, podľa našich odhadov na 2,3 %,“ dodal Koršňák.


Počasie