• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Štefánik vložil do základov slovenskej štátnosti pevné kamene, pre Kollára je zdrojom inšpirácie

Štefánik vložil do základov slovenskej štátnosti pevné kamene, pre Kollára je zdrojom inšpirácie

Pri inšpiratívnych vlastnostiach Štefánika by sa podľa Kollára nemali opomenúť Štefánikové zásluhy vo vojenstve, ktoré ovplyvnili úspech zahraničnej akcie Slovákov a Čechov v boji za národné oslobodenie v rokoch prvej svetovej vojne.

7.5.2022 (Webnoviny.sk) - V základoch dnešnej slovenskej štátnosti sa nachádza veľa pevných kameňov, ktoré do nich vložil práve Milan Rastislav Štefánik. Povedal to predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) vo svojom príhovore na spomienkovej slávnosti v Brezovej pod Bradlom pri príležitosti 103. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika.

Spoločnosť by sa mala Štefánikom inšpirovať

Osobu Štefánika by si mala spoločnosť pripomínať a inšpirovať sa ňou. Podľa neho je príbeh Štefánika priam vzorovým príkladom, ako sa trvalo zapísať do pamäti národa. Štefánika vníma Kollár ako zdroj inšpirácie, ako sa človek má pripravovať na život, ako konať v zložitých situáciách a ako dosiahnuť žiadaný výsledok.

Myslí si, že Štefánik ostáva v pamäti pre jeho tvrdú prácu v oboroch, v ktorých pracoval, či už išlo o astronómiu, alebo to, že sa presadil vo vplyvných spoločenských kruhoch, ktoré rozhodovali o chode vtedajšieho sveta.

Pomohla mu znalosť cudzích jazykov

Najväčšou zásluhou i jeho najväčším úspechom v oblasti vojenstva však bolo zorganizovanie československého zahraničného vojska známeho pod názvom Česko-slovenské légie. Na myšlienku prišiel počas účasti v bojoch na srbskom fronte roku 1915. A skutočne do skončenia prvej svetovej vojny sa mu podarilo vybudovať vojsko v počte okolo 100-tisíc mužov, ktoré svojou existenciou výrazne napomohlo pri presadzovaní myšlienky samostatného česko-slovenského štátu,“ poznamenal Kollár a pripomenul, že Štefánik stál aj pri zrode meteorologickej služby vo francúzskej armáde.

Kollár poukázal tiež na to, že Štefánikovi pomáhala pri práci diplomata aj znalosť cudzích jazykov. „Pre nás ako príslušníkov menšieho národa je znalosť cudzích rečí nevyhnutným predpokladom na presadenie sa v európskej vede, v európskej kultúre, v európskej diplomacii, skrátka v Európe ako takej. To staré slovenské porekadlo o tom, koľko reči vieš toľkokrát si človekom, platilo za dôb Štefánika a platí aj dnes. Naša nastupujúca generácia by na to nemala zabúdať,“ uviedol.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie