• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Ste tehotná alebo po gynekologickej operácii? V prípade ťažkostí vám môže pomôcť pôrodná asistentka – dokonca u vás doma!

Ste tehotná alebo po gynekologickej operácii? V prípade ťažkostí vám môže pomôcť pôrodná asistentka – dokonca u vás doma!

V Unione poistené tehotné ženy, čerstvé mamičky, ale aj ženy po gynekologických zákrokoch môžu využiť služby licencovaných pôrodných asistentiek – u seba doma.

5.4.2022 (Webnoviny.sk) - Ak ste sa narodili pred pádom režimu, možno aj vaša mama zažila, že k nej po pôrode prišla domov asistentka, aby ju naučila okúpať či nadojčiť bábätko. Časom však "terénne sestry" z terénu zmizli a mladé ženy dostávajú rady v starostlivosti o dieťa, aj o seba samú, skôr v pôrodniciach a u pediatrov. Napriek tomu, že sa o tom veľa nehovorí, povolanie pôrodnej asistentky u nás stále existuje. V Unione pomáhajú ženám dokonca už od roku 2007 a úplne zadarmo.

Služby licencovanej asistentky v domácom prostredí preplácame ako jediná zdravotná poisťovňa v plnej výške v nasledujúcom rozsahu.

 • 5-krát pred pôrodom od 20. týždňa tehotenstva;
 • 2-krát počas obdobia šestonedelia;
 • 2-krát v rámci starostlivosti o novorodenca v domácom prostredí.
 • "Pred pôrodom asistentka pomôže tehotnej žene pripraviť sa na príchod dieťatka, zvládnuť stres v nových situáciách, či vypracovať pôrodný plán a vybrať vhodnú pôrodnicu. Po pôrode  zas vysvetlí, ako sa čo najlepšie postarať o novorodenca – od prebaľovania, kúpania, pomôže s dojčením a poradí, ako predchádzať komplikáciám a zápalom prsníkov," vysvetľuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Union ZP.

  Pre tehotnú ženu zabezpečuje pôrodná asistentka psychofyzickú prípravu na pôrod, radí jej, učí ju cvičiť, správne dýchať, uvoľňovať a sťahovať svaly. Sleduje hodnoty  krvného tlaku, pulzu a teploty, ozvy plodu, kontrakcie maternice.  Na rozdiel od duly, ktorá je vnímaná skôr ako morálna podpora, pôrodná asistentka  je schopná odviesť aj fyziologický pôrod – má k tomu totiž aj potrebné odborné vzdelanie (špecializačné štúdium alebo certifikačná príprava podľa § 11 ods. 1 nariadenia vlády SR č. 296/2010 Z. z.).

  Výkon praxe pôrodnej asistentky je spojený s povinnou registráciu v Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek.

  Po pôrode učí mamičku kúpať novorodenca, sleduje zdravotný stav v období šestonedelia, po cisárskom reze robí preväzy, pri problémovom hojení ošetruje ranu, čistí ju. Pri zápaloch vonkajších rodidiel ošetruje pôrodná asistentka mamičku v domácom prostredí. Pri vážnejších problémoch samozrejme odporúča okamžité vyšetrenie u gynekológa.

  Okrem toho, pri problémoch s dojčením, majú všetky naše poistenky tiež možnosť získať 20% zľavu na služby  profesionálnych laktačných poradkýň MAMILY, ktoré si môžu vybrať zo špeciálneho zoznamu.  Stačí, keď pri objednávaní termínu nadiktujú identifikačné číslo poistenky, ktoré nájdu na svojom preukaze. Suma osobnej konzultácie, bez dopravy, bude automaticky znížená o 20 %.

  Informačný servis  Najčítanejšia najnovšia správa

  USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

  usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

  Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

  „Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

  Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

  Ekvivalent ľudského štítu

  Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

  Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

  „Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

  Úroveň radiácie je v norme

  Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

  Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


  Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

  Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


  Nehrozí bezprostredné ohrozenie


  Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


  „Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


  Situácia v elektrárni je znepokojujúca

  MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

  Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


  Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


  Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


  Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


  Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


  „Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

  Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

  Počasie