• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Stavebný zákon potreboval zmenu, ale nie v takejto forme. ZMOS naďalej pochybuje o schválenej reforme

Stavebný zákon potreboval zmenu, ale nie v takejto forme. ZMOS naďalej pochybuje o schválenej reforme

Stavebný zákon potreboval zmenu, ale nemyslím, že až v tejto forme

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) má naďalej pochybnosti o schválenej stavebnej reforme. Nielen v súvislosti s odobratím samosprávam preneseného výkonu štátnej správy pri povoľovaní stavieb späť na štát, ale aj v prípade prípravy územnoplánovacích dokumentácií, hoci tie ostávajú v pôsobnosti miest a obcí.

Upozorňovali od začiatku

Nová stavebná legislatíva zahŕňa zákony o územnom plánovaní a výstavbe, ako aj úpravu mnohých zákonov, pričom účinnosť nadobudne hlavne 1. apríla 2024.

Výhrady k návratu výkonu štátnej správy vo výstavbe zo samospráv pod nový Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR (ÚÚPV) pripomenul prvý podpredseda ZMOS-u Martin Červenka, ktorý je aj starostom obce Ratkovce v okrese Hlohovec.

„My sme od začiatku upozorňovali, bude to drahšie. Verím, že to tak je, lebo stále žiadne čísla nepočúvame,” povedal k odobratiu kompetencií rozhodovať o stavbách.

Pochybuje o zabezpečení služieb

Ako podotkol, ak chce občan v súčasnosti vybaviť stavebné povolenie, zájde na stavebný úrad vo svojom bydlisku alebo na spoločný stavebný úrad.


„Po novom bude chodiť vybavovať tieto veci do klientského centra do krajského mesta,” očakáva Červenka.


Podľa neho od 1. apríla síce bude s regionálnymi pobočkami štátneho stavebného úradu elektronická komunikácia, aj keď možno v inej forme, ale pochybuje, či odvtedy bude zabezpečený aj systém spracovania dát a projektových dokumentácií. „Ja sa potom niekomu ospravedlním, keď to tak bude,” uviedol.

Príklad z Čiech

Centrálny štátny stavebný úrad, ktorý vznikol vlani v júni a bude mať osem pobočiek v krajských mestách, naopak, obhajoval presun týchto kompetencií pod jednu strechu. Tvrdí, že to povedie k dôkladnejšiemu zjednoteniu povoľovacích procesov, čo umožní odolávať politickým vplyvom na celoštátnej aj regionálnej úrovni.


Česká republika podľa prvého podpredsedu ZMOS zaviedla presne taký model informatizácie v stavebníctve pred niekoľkými rokmi.


„Po dvoch ho stiahla a pretransformovala na hybrid. Niečo medzi tým, čo chceme my a čo bolo v minulosti zaužívané,” upozornil Červenka.

Dá sa to aj po starom

Poukázal napríklad na to, že spoločný obecný úrad v okrese Hlohovec rieši stavby pre všetky obce.


„Máme dve odmietnuté stavebné povolenia ročne, čo je pri stovkách zanedbateľné číslo. Čiže tvrdiť, že sa to nedá po starom, je hlúposť. Stavebný zákon potreboval zmenu, ale nemyslím, že až v tejto forme,” hovorí Červenka.


Vyjadril sa aj k územným plánom samospráv. Tie sú podľa stavebnej reformy, resp. štátu nutné a všetky obce a mestá ich potrebujú, aby sa mohli rozvíjať na svojom území.

Pošlite peniaze

„Máme dvetisíc obcí do tisíc obyvateľov, kde nie sú územné plány. Jeden územný plán stojí 30-tisíc eur, trvá to asi dva roky,” priblížil predstaviteľ ZMOS-u.


Myslí si, že absolútne nie je reálne, aby územné plány mali všetky obce a pýta sa, kto ich zaplatí.


„Keďže sa bavíme stále o dotáciách a vieme, že to potrebujú, pošlite im peniaze. Nech si spravia územné plány a žiadne ďalšie papierovačky sa k tomu nemusia robiť,” odkázal Červenka kompetentným.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie