• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Stavebný sektor je v prepade už druhý mesiac za sebou, pomôcť by mohli nové zelené výzvy

Stavebný sektor je v prepade už druhý mesiac za sebou, pomôcť by mohli nové zelené výzvy

Taktiež v programe Zelená domácnostiam vznikla dlhá pauza medzi ukončením výziev zo starého programového obdobia a spustením programu už v rámci nových eurofondov, ktoré je plánované na jeseň.

Štát by mal čo najrýchlejšie spustiť nové výzvy z programu Zelená domácnostiam a štvrtú výzvu z programu Obnov dom. Vyzýva ho na to platforma Budovy pre budúcnosť.

Ako argumentuje, ešte v januári tohto roka bola výstavba nových budov, rekonštrukcia a modernizácia na vzostupe a vykazovala rast vyše 20 %, aktuálne je však stavebný sektor v prepade už druhý mesiac za sebou.

Čaká sa len na štátne inštitúcie

Veľká časť dopytu v segmente „malých stavieb“ je pritom podľa platformy pripravená a čaká len na štátne inštitúcie.

„V čase poklesu investícií v súkromnom sektore je ideálny čas na rozbehnutie pripravených projektov financovaných z verejných zdrojov, a to predovšetkým z Plánu obnovy a odolnosti SR a z nových eurofondov,“ konštatuje. V programe Obnov dom sa momentálne vyhodnocujú žiadosti z tretej výzvy a podľa informácií je spustenie štvrtej výzvy zatiaľ naplánované na koniec leta.

Taktiež v programe Zelená domácnostiam vznikla dlhá pauza medzi ukončením výziev zo starého programového obdobia a spustením programu už v rámci nových eurofondov, ktoré je plánované na jeseň.

Štvrtú výzvu by mali spustiť skôr

Podľa Budov pre budúcnosť by bolo dobré momentálny dopyt a pripravenosť využiť a spustiť štvrtú výzvy z programu Obnov dom skôr ako až na konci leta.

Za veľmi dôležité považuje aj expresné opätovné spustenie programu Zelená domácnostiam, ktorý podporuje napríklad inštaláciu tepelných čerpadiel. Ukončenie poskytovania podpory z minulého programového obdobia a spustenie programu z nového programového obdobia až na jeseň vytvára podľa platformy časovú medzeru, ktorá negatívne ovplyvňuje kapacity na strane dodávateľov.

Platforma Budovy pre budúcnosť je najväčšie profesionálne záujmové združenie pre sektor budov na Slovensku. Prostredníctvom svojich deviatich členských organizácií reprezentujú Budovy pre budúcnosť takmer 900 subjektov aktívnych v oblasti stavebníctva a zvyšovania energetickej efektívnosti.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie