• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Stavebníctvo potrebuje systémové zmeny, hrozí meškanie výstavby a zdraženie projektov

Stavebníctvo potrebuje systémové zmeny, hrozí meškanie výstavby a zdraženie projektov

Tretina podnikateľov v stavebníctve považuje za významnú prekážku rastu produkcie chýbajúcich zamestnancov.

21.4.2022 (Webnoviny.sk) - Pre nestabilnú situáciu na stavebnom trhu hrozí oneskorovanie výstavby oproti pôvodným plánom a súčasne zvýšenie objemu investícií do projektov. Môže za to medziročný rast cien stavebných materiálov v priemere o štvrtinu, pričom niektoré v porovnaní s obdobím pred pandémiou zdraželi až dvojnásobne, ako aj nedostatok či meškajúce dodávky materiálov.

Zároveň v domácom stavebníctve dlhodobo chýbajú pracovníci. Na problémy tohto odvetvia upozornila spoločnosť PlanRadar.

Tretina podnikateľov v stavebníctve považuje za významnú prekážku rastu produkcie sektora práve chýbajúcich zamestnancov a ďalších 17 percent nedostatok materiálu či zariadenia. Potvrdil to aktuálny prieskum Štatistického úradu SR.

Predraženie pre chyby

Stavebníctvo dlhodobo patrí k odvetviam, ktoré najviac odolávajú digitalizácii. Dôsledkom sú podľa uvedenej spoločnosti časté chyby a kolízie počas výstavby, s čím súvisí nízka produktivita práce a vyššia spotreba materiálu. Napokon až 30 % stavieb vyjde drahšie, než sa pôvodne plánovalo.

Expert PlanRadaru na digitalizáciu procesov pri stavebných a realitných projektoch Ivan Petráš tvrdí, že v súčasnom turbulentnom období treba hľadať jednoduché a efektívne riešenia na zvýšenie produktivity a konkurencieschopnosti na trhu.

Systémová zmena

Osobne som presvedčený, že dozrel čas na systémovú zmenu celého odvetvia, tým myslím digitalizáciu. Jej hlavným prínosom je vysoká kvalita dokončovaných stavieb a úspora času aj nákladov v priebehu ich realizácie. Prostredníctvom efektívnej komunikácie a plánovania sa znižuje chybovosť, teda sa nespotrebúva toľko materiálu,” hovorí Petráš.

Navyše stavby je podľa neho možné dokončiť bez zbytočného predlžovania, takže ľudská pracovná sila nie je potrebná dlhšie, než je nevyhnutné.

PlanRadar poskytuje softvérové riešenie pre stavebné a developerské spoločnosti, má sídlo vo Viedni a zastúpenie aj v Česku a na Slovensku.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie