• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Stavbári upozorňujú na zdražovanie stavebných materiálov pri realizácii zmlúv, ministerstvo to chce riešiť

Stavbári upozorňujú na zdražovanie stavebných materiálov pri realizácii zmlúv, ministerstvo to chce riešiť

Za potrebné považujú prehodnotiť zazmluvnené ceny verejných stavebných zákaziek, vrátane eurofondových.

8.8.2021 (Webnoviny.sk) - Domáci stavbári už dlhšie upozorňujú na výrazný rast cien základných stavebných materiálov v dôsledku ich nedostatku a situácie vo svete.

Za potrebné považujú prehodnotiť zazmluvnené ceny verejných stavebných zákaziek, vrátane eurofondových, inak nevylučujú ani ich prerušenie z finančných dôvodov, keďže nedokážu garantovať aktuálne zmluvné ceny.

Komplikovaná situácia

Komplikovanú situáciu v súvislosti s cenami stavebných materiálov priznáva aj Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV).

O finančných a časových vplyvoch tohto problému a jeho prípadnom riešení chce minister dopravy a výstavby Andrej Dležal (nom. Sme rodina) budúci týždeň v utorok hovoriť s predsedom vlády Eduardom Hegerom (OĽaNO). Ohrozené vraj môže byť aj využívanie finančných prostriedkov Európskej únie pri niektorých stavbách.

Zákaz zmien cien

Väčšina zmlúv na stavebné práce uzavretých na základe verejného obstarávania podľa šéfa rezortu zakazuje meniť vysúťaženú jednotkovú cenu komodít. Možné je dodatkovanie zmlúv v prípade prác navyše, na čo pamätá aj zákon o verejnom obstarávaní.

"Potrebujeme si sadnúť s Úradom pre verejné obstarávanie (ÚVO), rozdiskutovať tento problém. Viem si predstaviť zásadné usmernenie ÚVO, alebo možno bude potrebná rýchla zmena zákona o verejnom obstarávaní, aby sme tento problém vyriešili," povedal v závere týždňa Doležal s tým, že to je finančná časť problému.

Problém je aj čas

Ďalší problém je časový, pričom minister pripúšťa, že to môže oddialiť termín výstavby niektorých stavieb. Z hľadiska využívanie eurofondov, poznamenal, každý dodatok k zmluve s následkom posunutia termínu výstavby znamená korekciu.

"Korekcia znamená, že nesmieme čerpať 25 % z eurofondov, ale budeme ich musieť kryť z vlastných zdrojov," upozornil Doležal.

Okrem vyriešenia finančného rozmeru problému je podľa neho potrebné ešte rokovať s Európskou komisiou o tom, že prípadné dodatky a predĺženia lehoty výstavby z dôvodu významného nedostatku konkrétnych tovarov nebudú mať za následok udelenie korekcie pri čerpaní eurofondov.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie