• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Štátnym zamestnancom od júla porastú platy, niektorí však nezarobia ani minimálnu mzdu

Štátnym zamestnancom od júla porastú platy, niektorí však nezarobia ani minimálnu mzdu

Po zvýšení platov v štátnej a verejnej sfére o tri percentá od začiatku júla tohto roka budú niektoré platové triedy pod úrovňou minimálnej mzdy.

V pripomienkach k návrhom nariadení vlády o zvýšení platov štátnym a verejným zamestnancom na to upozorňuje Generálna prokuratúra SR a rezort práce a sociálnych vecí.

Úprava platových taríf

„Takto zvýšené platové tarify štátnych zamestnancov opätovne nezohľadňujú vývoj minimálnej mzdy, keď prvá platová trieda v sume 598,50 eura mesačne a druhá platová trieda v sume 630 eur mesačne budú upravené pod úrovňou minimálnej mzdy ustanovenej pre rok 2022 v sume vo výške 646 eur mesačne,“ upozornila Generálna prokuratúra SR.


Odporúča zaviesť zákonný mechanizmus úpravy platových taríf zohľadňujúci ustanovenú minimálnu mzdu, a tak zrovnoprávniť zamestnancov verejného sektora so súkromným sektorom pred zákonom.

Platy štátnym zamestnancom porastú o 3 percentá

Ministerstvo práce a sociálnych vecí vznieslo svoju pripomienku k zvyšovaniu platov zamestnancov pracujúcich vo verejnom záujme.


„Podľa prílohy návrhu nariadenia vlády bude 8 platových stupňov 1. platovej triedy, 6 platových stupňov 2. platovej triedy a 4 platové stupne 3. platovej triedy pod hranicou minimálnej mzdy, ktorá je pre rok 2022 určená vo výške 646 eur,“ skonštatoval rezort práce.

Štátnym a verejným zamestnancom sa od začiatku júla tohto roka zvýšia platy o tri percentá. Vyplýva to z návrhov nariadení vlády, ktoré Úrad vlády SR predložil do pripomienkového konania. Legislatívne návrhy vychádzajú z uzatvorených kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa pre verejnú a štátnu službu na rok 2022.

Rast miezd zaťaží štátny rozpočet

Zvýšenie platov štátnych a verejných zamestnancov si v druhom polroku tohto roka vyžiada zo štátneho rozpočtu takmer 85 miliónov eur a v budúcom roku takmer 170 miliónov eur.


Platy zamestnancov pracujúcich v štátnej službe a vo verejnom záujme sa v minulom roku nezvyšovali. Od začiatku roka 2019 sa platy zamestnancov v štátnej a verejnej službe zvýšili o 10 percent a od začiatku roka 2020 o ďalších 10 percent.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie