• Dnes je: Pondelok 23. júla 2018 meniny má Oľga

Štátne železnice hľadajú desiatky ľudí, v priemere sa u nich zarába vyše tisíc eur

Štátne železnice hľadajú desiatky ľudí, v priemere sa u nich zarába vyše tisíc eur

Na 180 pracovných miest je rozpracované prijatie zamestnanca a reálne voľných je 194 miest.

BRATISLAVA 13. júla (WebNoviny.sk) - Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) aktuálne evidujú 374 neobsadených miest. Z toho je 180 pracovných miest, na ktoré je rozpracované prijatie zamestnanca, reálne voľných je 194 miest.

Ako štátny správca železničnej infraštruktúry v piatok informoval, najviac zamestnancov chýba v profesiách návestný majster, elektromontér pevných trakčných a silnoprúdových zariadení a výpravca, a to najmä na západnom Slovensku.


Nedostatok odborných prevádzkových zamestnancov riešia ŽSR už niekoľko rokov. Súvisí to s odchodom silných ročníkov do dôchodku, ale aj s nedostatkom týchto zamestnancov na trhu práce.

Najväčší zamestnávateľ na Slovensku

Nedostatok zamestnancov pociťujú ŽSR napriek tomu, že v prvom polroku tohto roka priemerná mzda v spoločnosti dosiahla 1 015,98 eura a prvýkrát v histórii tak prekročila hranicu tisíc eur. ŽSR sú jedným z troch najväčších zamestnávateľov na Slovensku, k 30. júnu evidovali 13 655 zamestnancov, z toho 10 367 mužov a 3 288 žien.

"Za prvý polrok bolo prijatých 317 zamestnancov, z toho najviac do profesií dozorca výhybiek, návestný majster či traťový robotník. V roku 2018 skončilo pracovný pomer 419 zamestnancov, z toho 71 sezónnych - kuričov na dobu určitú," uviedla zástupkyňa riaditeľky odboru komunikácie generálneho riaditeľstva ŽSR Ivana Popluhárová.


Najčastejšie zastúpenými typovými pozíciami u správcu železničnej infraštruktúry sú výpravca, návestný majster, majster železničných traťových strojov, zámočník koľajových konštrukcií, elektromontér pevných trakčných a silnoprúdových zariadení, rušňovodič - traťový strojník a elektromontér, posunovač, signalista, dozorca výhybiek a traťový robotník.

"ŽSR v absolventskom programe 2017/2018 prijali 45 absolventov, z ktorých piati skončili svoje pôsobenie na ŽSR. Cieľom absolventského programu je ponúknuť zamestnanie študentom stredných a vysokých škôl, ktorí hľadajú uplatnenie po ukončení štúdia," priblížila Popluhárová.

Duálne vzdelávanie

Väčšina absolventov má ukončené vzdelanie v odbore železničnej dopravy, elektrotechniky a strojárstva. "Absolventi sa pripravujú na typovú pozíciu pod vedením povereného zamestnanca prevažne v trvaní jedného roka, počas ktorého získajú potrebné odborné znalosti a praktické skúsenosti," poznamenala Popluhárová.


Pre podporu zamestnanosti sa ŽSR aktívne podieľajú na projekte duálneho vzdelávania aj štipendijného programu na stredných aj vysokých školách. V týchto programoch v súčasnosti študuje s podporou ŽSR 77 žiakov stredných odborných škôl a študentov vysokých škôl. Každý z nich má podpisom učebnej zmluvy (duálne vzdelávanie) alebo štipendijnej zmluvy garantované pracovné miesto v odbore.

Železnice Slovenskej republiky vznikli 1. januára 1993 a v Obchodnom registri SR sú zapísané od 31. decembra 1993 ako nástupca štátneho podniku. Na základe transformácie a reštrukturalizácie sa od 1. januára 2002 od ŽSR oddelila osobná a nákladná doprava. Podnik má základné imanie 800,17 mil. eur. ŽSR prevádzkujú 3 580 kilometrov tratí, ako aj stanice a zastávky.

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie