• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Štát vypláca 100 eur. Ako o príspevok požiadať?

Štát vypláca 100 eur. Ako o príspevok požiadať?

Prvé dávky sa k ľuďom dostanú už v júni.

11.5.2023 (SITA.sk) - Od začiatku mája môžu občania podávať žiadosti o jednorazovú 100-eurovú inflačnú pomoc na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny. Tretí balík inflačnej pomoci je určený domácnostiam, ktoré nedostali inflačnú pomoc v rámci predošlých dvoch balíkov v minulom roku.

O dávku je potrebné požiadať na úrade práce v mieste bydliska domácnosti.

V tlačovej správe o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Jednorazový príspevok v sume 100 eur by malo dostať približne 50-tisíc ľudí.

Štátna pomoc

O 100-eurovú dávku môže požiadať osoba s trvalým alebo prechodným pobytom na území Slovenska žijúca v domácnosti, ktorej priemerný mesačný príjem za posledných šesť mesiacov bol najviac vo výške 1,81-násobku životného minima.

Podmienkou je, že žiadny člen domácnosti nedostal vlani od štátu pomoc formou dotácie alebo zvýšenej dávky či trinásteho dôchodku. Dotáciu úrad práce poskytne na jednu domácnosť jednému jej členovi, a to aj v prípade, ak podmienky spĺňa viac členov domácnosti.

Osoba predkladá žiadosť za celú domácnosť úradu práce a sociálnych vecí, v ktorého územnom obvode má domácnosť trvalý alebo prechodný pobyt.

Tlačivá žiadostí sú pripravené na úradoch práce, v elektronickej podobe je vzor žiadosti prístupný aj na webovom sídle ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Žiadosť o 100-eurovú inflačnú pomoc je možné podať od 1. mája do 31. júla tohto roka.

Životné minimum

Výška životného minima pre domácnosti sa stanovuje podľa počtu osôb v domácnosti. Pri jednotlivcovi ide o 424,30 eura, pri dvoch plnoletých osobách o 720,29 eura.

Jeden rodič s jedným dieťaťom má životné minimum aktuálne stanovené na 618,02 eura, dvaja rodičia s jedným dieťaťom na sumu 914,01 eura, pri jednom rodičovi s dvomi deťmi ide o sumu 811,75 eura a pri dvoch rodičoch s dvomi deťmi 1 107,74 eura.

Za príjem sa okrem zamestnaneckej mzdy či príjmu zo samostatnej zárobkovej činnosti považujú napríklad aj dávky sociálneho poistenia, akými sú dôchodky, dávka v nezamestnanosti, nemocenské, materské, či ošetrovné.

Okrem toho sa do príjmu domácnosti započítava aj prídavok na dieťa, daňový bonus, rodičovský príspevok, výživné, peňažný príspevok na opatrovanie, dávka a príspevky v hmotnej núdzi a iné.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie