• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Štát v rámci pomoci s vysokými cenami energií obmedzuje nárast vybraných taríf pri elektrine

Štát v rámci pomoci s vysokými cenami energií obmedzuje nárast vybraných taríf pri elektrine

Dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman doplnil, že pomoc sa bude týkať všetkých subjektov, ktoré majú IČO a vlastný elektromer. Stredajšie rozhodnutie vlády podľa neho zásadne zníži ich účty za elektrinu.

Štát pokračuje v pomoci s vysokými cenami energií. Vláda v stredu na návrh Ministerstva hospodárstva SR schválila nariadenie, ktorým zabráni nárastu vybraných taríf, a to tarify za straty pri distribúcii elektriny, za systémové služby, ako aj za prevádzkovanie systému.

Tie tak budú v tomto roku pre všetkých koncových odberateľov elektriny na úrovni roka 2022.

Zmena začne platiť od 1. mája tohto roku.

Štát pomôže aj s poplatkami

„Obmedzením nárastu vybraných taríf v rámci elektriny bude možné zabezpečiť nulové percentuálne zvýšenie regulovanej zložky koncových cien elektriny v roku 2023 oproti roku 2022 pre všetky skupiny koncových odberateľov elektriny a následne poskytovať kompenzácie na pokrytie nákladov vybraných účastníkov trhu súvisiacich so stanovením maximálnej výšky vybraných taríf pre všetkých koncových odberateľov elektriny,“ uvádza sa v doložke vplyvov k materiálu.

Ako po rokovaní vlády uviedol dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger, ide o výraznú zmenu, keďže štát bude pomáhať nielen s cenou silovej časti elektriny, ale aj s poplatkami. Tie mali doteraz zastropovované iba domácnosti.


„Dnes prichádzame s touto pomocou a je to významná pomoc pre firmy, živnostníkov, samosprávy, škôlky, nemocnice, ale aj kostoly,“ skonštatoval Heger.

Pomoc pre subjekty s IČO

Dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman doplnil, že pomoc sa bude týkať všetkých subjektov, ktoré majú IČO a vlastný elektromer. Stredajšie rozhodnutie vlády podľa neho zásadne zníži ich účty za elektrinu.

„Hovoríme o desiatkach percent pre každého,“ skonštatoval. Toto opatrenie je podľa neho veľmi dôležité aj vzhľadom na vývoj trhových cien, keďže sa poplatky stanovené Úradom pre reguláciu sieťových odvetví stávajú hlavnou položkou na faktúrach.


Pre stanovenie predpokladaného vplyvu zmeny nariadenia na štátny rozpočet vychádzalo ministerstvo hospodárstva z podkladov z Inštitútu hospodárskych analýz. Ten predbežne vyčíslil výdavky na dotáciu presahujúce v súčasnosti platné nariadenie vo výške 325 mil. eur eur bez dane z pridanej hodnoty. Zabezpečené budú v rámci zdrojov vo výške 2,7 mld. eur vyplývajúcich z upraveného rozpočtu rezortu hospodárstva.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie