• Dnes je: Štvrtok 09. decembra 2021 meniny má Izabela

Štát sa snaží lepšie manažovať svoje systémy, sľubuje si zníženie výdavkov na informačné technológie

Štát sa snaží lepšie manažovať svoje systémy, sľubuje si zníženie výdavkov na informačné technológie

Cieľom niekoľkých opatrení je hlavne optimalizácia výdavkov a vyššia hodnota za peniaze.

24.5.2021 (Webnoviny.sk) - V prvom roku plnenia druhej revízie výdavkov na informačné technológie (IT) sa opatrenia štátu zameriavali najmä na vytváranie podmienok na lepší manažment štátnych systémov. Podarilo sa splniť 20 z celkového počtu 22 opatrení, ktoré budú základom úspor v nasledujúcich rokoch.

Tvrdí to Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) pri ministerstve financií s tým, že medzi najvýznamnejšie zmeny patrí povinnosť zverejňovať jednotkové ceny a množstvá obstarávaných tovarov a služieb.

Nesprávne klasifikované výdavky

Rezort informatizácie (MIRRI) zaviedol povinnosť hodnotiť efektívnosť požiadaviek na servis a zmeny v systémoch nad 1 milión eur a povinnosť monitorovať a vyhodnocovať IT systémy s ročnými nákladmi nad 100-tisíc eur.

Cieľom je optimalizácia výdavkov a vyššia hodnota za peniaze. V minulých rokoch bola podľa ÚHP značná časť IT výdavkov a informačných systémov klasifikovaná nesprávne. Aktualizácia štruktúry výdavkov ekonomickej klasifikácie zlepší ich zaradenie v programovom rozpočte.

Nesplnili sa opatrenia

Ako upozorňuje ÚHP, v porovnaní s plánom neboli splnené dve opatrenia. Publikovanie cenových limitov na nákup mobilných služieb mešká pre priveľkú nesúrodosť v mobilných službách naprieč úradmi.

Okrem toho chýbajúce podklady na spoplatnenie štátnych cloudových služieb sú dôsledkom slabej kooperácie medzi MIRRI a správcom cloudových služieb, ktorým je ministerstvo vnútra.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie